Бацман: Для Зеленського сьогодні лобіювати тему ринку землі в такому вигляді – це великі іміджеві втрати
Електорат президента Володимира Зеленського не готовий до відкриття ринку землі в Україні, і ухвалення закону про зняття мораторію без широкої інформаційної кампанії стане "подарунком" для опозиції, вважає головна редакторка інтернет-видання "ГОРДОН" Олеся Бацман.
Соціологічні опитування продемонстрували, що більшість українців сьогодні не готові до відкриття ринку землі, тому для президента України Володимира Зеленського з погляду його рейтингів невигідно порушувати цю тему, заявила в ефірі телеканала "Наш" головна редакторка інтернет-видання "ГОРДОН" Олеся Бацман.
"Тобто по суті всі виборці Володимира Зеленського, якщо так уже спрощувати, сьогодні не готові до цього кроку. Сьогодні вони налаштовані на те, що це зробить їх життя ще гіршим. Про що це свідчить? Про те, що зараз для Зеленського лобіювати цю тему в такому вигляді – це великі іміджеві втрати й ризики можливої подальшої ескалації, яка може відбутися як у натуральний спосіб, так і може бути підігріта кимось штучно", – сказала вона.
Журналістка вважає, що перед ухваленням законопроєкту про зняття мораторію потрібна інформаційна кампанія.
"Спочатку владі логічно було б провести лікнеп для населення, пояснити спокійно, без істерики, провести вимірювання, і тільки після цього виходити на референдум. Тому що ну зрозуміло ж, що, якщо зараз [лідерка "Батьківщини"] Юлія Володимирівна [Тимошенко] пропонує: "Давайте спочатку ось прямо зараз проведемо референдум", ми ж розуміємо, які результати будуть. Ці результати сьогодні явно не влаштують владу. Тому для початку потрібно було б зайнятися інформаційною частиною і вже після цього голосувати. А зараз це все виглядає так, ніби шукали опозиція і [нардеп від парламентської фракції "Опозиційна платформа – За життя" Віктор] Медведчук зі своєю командою якісь козирі, щоб розхитати ситуацію – ну ось їм упало це як неабиякий подарунок із неба. Інформаційну кампанію влада програє", – заявила Бацман.
Для Зеленського тема ринку землі сьогодні – це другий інформаційний фронт, відкривати який дуже ризиковано, переконана вона.
"Я розумію прагнення перед приїздом місії МВФ зробити якийсь жест, який дасть нам змогу здобути новий транш. Розумію, що є друге читання, до якого, можливо, підготують необхідні правки, яких вимагають інші хлопці. Але сьогодні в Зеленського є магістральна тема війни і миру, яка, зокрема, для нього може приховувати великі іміджеві ризики. І він не раз, зокрема, в особистих наших із ним бесідах говорив, наскільки для нього важливою є ця тема, щоб увійти в історію. Можна було б зосередитися на цьому і займатися цією темою. Паралельно відкривати другий фронт – напевно, це досить ризиковано. Якби владна команда сьогодні зайнялася не ринком землі, а усуненням корупції у великих масштабах, поверненням українського капіталу, який перебуває зараз не в Україні, і створенням для цього умов, а не тим, що вони запроваджують нові податки і тиснуть на середній бізнес зокрема, напевно, такі кроки мали б більше ефекту, і з погляду іміджу це б народ підтримував", – резюмувала головна редакторка "ГОРДОН".
Верховна Рада України 13 листопада 240 голосами ухвалила в першому читанні законопроєкт №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".
Законопроєкт не підтримали парламентські фракції "Батьківщина", "Опозиційна платформа – За життя", "Європейська солідарність", "Голос", а також депутатська група "За майбутнє".
Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діє в Україні із 2002 року. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.
У вересні 2019 року президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкт про запровадження у країні ринку землі сільськогосподарського призначення. Уряд подав у Раду проєкт закону №2178 25 вересня, але в першому читанні парламент ухвалив альтернативний законопроєкт №2178-10 авторства депутатів від "Слуги народу".
Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року.
За словами Зеленського, політики протягом останніх 20 років "маніпулюють" питанням ринку землі. Він пообіцяв, що між першим і другим читаннями законопроєкту питання про можливість продажу землі іноземцям винесуть на всеукраїнський референдум.