Богомолець подала в Раду законопроєкт "Про дематюкацію мови"
У пояснювальній записці до законопроєкту народної депутатки від Блоку Петра Порошенка Ольги Богомолець "Про протидію лихослів'ю" зазначено, що нецензурна лайка не властива українцям, нецензурна лексика прийшла в українську мову як запозичення з російської культури.
Народна депутатка від Блоку Петра Порошенка Ольга Богомолець подала у Верховну Раду 2 липня законопроєкт №10414 "Про протидію лихослів'ю". Повна назва документа – "Про протидію лихослів'ю (про дематюкацію мови) (про внесення змін до деяких законодавчих актів України про дематюкацію мови)".
У пояснювальній записці до документа наголошено, що потрібно "захистити культуру мовлення від ненормативної лексики".
"Що таке лайка і нецензурщина? Це вияв слабкості, психоемоційного роздратування і водночас утоми, вияв агресії і слабкість водночас. Лайка не містить смислів, це продукт нашого несвідомого. Українцям історично була чужа примітивна брудна лайка. Вона прийшла в нашу мову як запозичення з російської культури", – ідеться в записці.
Авторка законопроєкту наголошує, що "лайка – це вияв психічної слабкості".
"Ми використовуємо грубощі як захист, коли бракує професійної підготовки для ведення дискусії", – наголошено в пояснювальній записці.
Законопроєкт передбачає зміни до статті про дрібне хуліганство в Кодексі про адміністративні правопорушення України.
Зокрема, за використання нецензурної лайки публічних осіб пропонують штрафувати на суму від 75 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 275 до 1 700 грн). Як альтернативні заходи покарання передбачено громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців із відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Законопроєкт також передбачає штрафи за використання ненормативної лексики під час публічних виступів та під час радіо- і телетрансляції.
Кабінету Міністрів України пропонують "затвердити перелік слів та висловлювань, що містять лихослів'я (нецензурну лайку), затвердити і ввести в дію систему моніторингу використання лихослів'я (нецензурної лайки) під час телерадіотрансляцій і публічних виступів, а також розповсюдження матеріалів, що містять лихослів'я (нецензурну лайку) в мережі інтернет".
20 червня Богомолець опублікувала у Facebook скріншоти із заголовками у ЗМІ, що містять обсценну лексику. "Наскільки пагубно впливає лихослів'я від публічних осіб на культуру життя і чи варто боротися за "дематюкацію" публічного простору?" – написала народна депутатка.