Бригинець: Зрадники СРСР досі не реабілітовані. А як бути з тими, хто боровся за вільну Україну?
Нардепи пропонують не вважати звинувачення в зраді Батьківщини причиною, яка виключає можливість реабілітації жертв політичних репресій, повідомив народний депутат від БПП Олександр Бригинець.
Для захисту прав людей, які боролися за незалежність України проти СРСР і були засуджені за зраду радянської Батьківщини, необхідно внести зміни до українського закону, який унеможливлює їх реабілітацію. Про це заявив народний депутат від БПП Олександр Бригинець у Facebook.
"Зрадники СРСР досі не реабілітовані, бо це ж зрада Батьківщини. А як бути з тими, хто боровся за вільну Україну проти СРСР?" – зазначив він.
Нардеп повідомив, що з колегами подав проект №7176 від 5 жовтня 2017 року про внесення змін до відповідного закону.
"Проектом пропонується внести зміни до другого абзацу статті 2 закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", виключивши зраду Батьківщини як обставину, що виключає реабілітацію", – розповів Бригинець.
Він наголосив, що в разі ухвалення змін, органи прокуратури у взаємодії з органами державної безпеки повинні будуть провести перевірку всіх кримінальних справ, що підпадають під ці статті, та скасувати вироки.
У червні 1934 року у СРСР до Кримінального кодексу було внесено статтю за зраду.
"Зрада Батьківщини, тобто дії, скоєні громадянами Союзу РСР на шкоду воєнній могутності Союзу РСР, його державній незалежності або недоторканності його території, наприклад: шпигунство, видавання військової або державної таємниці, перехід на бік ворога, утеча або переліт за кордон", – ішлося в документі.
У СРСР згідно з цією статтею було передбачено розстріл із конфіскацією всього майна, а за пом'якшувальних обставин – позбавлення волі на строк 10 років із конфіскацією майна.
Поняття "батьківщина" у статті прирівняно до поняття "держава". За зраду Батьківщини було засуджено багато людей, які народилися поза Російською імперією або СРСР у тодішніх кордонах.
У 1960 році статтю за "зраду Батьківщини" дещо видозмінили. Засуджених за нею могли позбавити волі на строк від 10 до 15 років із конфіскацією майна та із засланням на строк від двох до п'яти років чи без заслання або засудити до смертної кари з конфіскацією майна.
Зрадою Батьківщини вважали: перехід на бік ворога, шпигунство, видавання державної або військової таємниці іноземній державі, утечу за кордон або відмову повернутися з-за кордону до СРСР, надання іноземній державі допомоги в проведенні ворожої діяльності проти СРСР і змову з метою захоплення влади.