"Буде незалежний технократ". Зеленський пообіцяв МВФ, що до кінця тижня запропонує Раді кандидатуру нового голови НБУ

Зеленський розповів Георгієвій про своє бачення майбутньої діяльності Нацбанку України
Фото: president.gov.ua

Незалежний курс Національного банку України триватиме, а дискусії щодо діяльності НБУ має бути позбавлено політичного забарвлення, заявив президент Володимир Зеленський у розмові з головою МВФ Крісталіною Георгієвою. Уже цього тижня парламент розгляне кандидатуру наступника Якова Смолія на посаді голови НБУ.

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв у телефонній розмові директорці-розпорядниці Міжнародного валютного фонду Крісталіні Георгієвій, що до кінця тижня запропонує Верховній Раді кандидатуру на посаду голови Національного банку. Про це 14 липня повідомила пресслужба глави Української держави.

Президент зазначив, що провів зустрічі з представниками комерційних та державних банків і сформував короткий список кандидатів на посаду голови Національного банку, яких йому запропонували представники банківського сектору.

"Це буде незалежний технократ, який продовжуватиме незалежний курс Нацбанку", – підкреслив Зеленський.

Він висловив переконання, що НБУ разом з урядом мають продовжувати "реалізацію виваженої монетарної та фіскальної політики, що слугуватиме запорукою макроекономічної та фінансової стабільності", а також сприятиме економічному зростанню й відновленню банківського кредитування в Україні.

"Дискусії про діяльність Національного банку України повинні бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність регулятора", – наводить пресслужба слова президента.

Основними критеріями вибору кандидатури є професіоналізм, чесність і бездоганна репутація, підкреслив Зеленський.

Він також запевнив Георгієву у стійкому бажанні України продовжувати співпрацю з МВФ і назвав програму stand-by, угоди про яку було досягнуто у травні, "важливим пріоритетом".

Якова Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Наразі посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.

Смолій подав у відставку через "систематичний політичний тиск на НБУ" з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.

2 липня, наступного дня після того, як Смолій повідомив про подання заяви, курс гривні на міжбанку опустився. Національний банк був змушений виходити з валютною інтервенцією на ринок уперше із середини квітня.

У МВФ заявляли, що новий керівник Національного банку України має продовжувати політику Смолія.