Через 5–10 років Україна буде змушена вивести з експлуатації блоки АЕС – в.о. міністра енергетики

На АЕС припадає майже половина електрогенерації в Україні
Фото: depositphotos.com

В.о. міністра енергетики та захисту довкілля України Ольга Буславець заявила, що дешевизна електроенергії, виробленої на атомних станціях, – це міф.

За 510 років Україна буде змушена виводити з експлуатації блоки атомних електростанцій. Таку думку в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" 15 травня висловила в.о. міністра енергетики та захисту довкілля України Ольга Буславець.

"За весь цей час ми не змогли закумулювати коштів навіть на виведення одного блока з експлуатації, а в нас їх 15. На сьогодні ми експлуатуємо, не закладаємо затрати на майбутні періоди, для того щоб безпечно це зробити. Уже через 510 років ми будемо вимушені поступово виводити з експлуатації наші атомні блоки", – зазначила Буславець.

На це, за її словами, необхідно 200 млрд грн, тоді як наразі у профільному фонді накопичено лише 5 млрд грн. "До чого я це? Дешева атомна генерація – це маніпуляція. Її немає. Ми просто не говоримо собі, скільки вона коштує", – підкреслила чиновниця.

Відсутні гроші, вважає в.о. міністра, допоможуть накопичити зміну енергетичного балансу України і зростання тарифів на електроенергію.

В Україні діють чотири атомні електростанції: Запорізька, Рівненська, Хмельницька та Южно-Українська (загалом 15 енергоблоків). Упродовж чотирьох місяців 2020 року українські АЕС виробили майже 42% усієї електроенергії в Україні.

28 квітня Міністерство енергетики та захисту довкілля України затвердило новий прогнозний енергетичний баланс України на 2020 рік, який передбачає загальне зменшення споживання на 9,5% – до 138 млрд кВт-год. Документ опубліковано на сайті Міненерго.

Видання LB.ua пояснювало, що новий енергобаланс має розв'язати проблеми в окремих галузях енергетики. В атомній енергетиці – це регулярна зміна навантажень на блоки АЕС через падіння попиту, проведення ремонтних робіт на АЕС, які тривалий час відкладали. А також оздоровлення фінансового стану НАЕК "Енергоатом". У вугільній енергетиці – вимушене зупинення роботи шахт і приблизно 40 тис. шахтарів, а також рекордна кількість вугілля на складах, яка сформувалося через збільшення імпорту вугілля і появу імпорту електроенергії, зменшення споживання.

У гідроенергетиці – суттєве зменшення генерації (до 40%) через недостатньо високий рівень води в річках у зв'язку із браком опадів узимку і навесні.

Надалі міністерство планує ввести ще низку заходів: реформувати систему PSO, щоб НАЕК "Енергоатом" могла одержувати ринкову вартість за свою електроенергію.