Скіпальський: Чи були серед президентів України агенти впливу Росії? Я відніс би сюди одного Януковича, і то він коливався
"Президенти України були агентами впливу Росії?" – запитав Гордон.
"Я б відніс лише одного Януковича, і то він дещо коливався, – відповів Скіпальський. – Я розповім одну деталь. Як людина, яка цим цікавиться, зауважу: він під час свого перебування в Польщі, уже будучи президентом, заявив, що його предки – діди, прадіди – поховані в Білорусі і що на кладовищі на їхніх пам'ятниках написано польською мовою. І [він сказав], що відчуває, що якась частина [польської крові] у ньому є. Я й чекав, що ця гонорова патріотична польська кров у якійсь мірі зіграє у нього і він повністю не піде на поступки Росії, але, на жаль, цього не трапилося".
Він розповів, що коли Янукович тільки-но з'явився в українській політиці, обговорював його зі своїми колишніми колегами в Росії.
"Я все-таки добився від них відповіді, навіщо вони нам штовхають Януковича. Відповідь була така: "Сашо, чого ти переживаєш? Ми його використаємо у своїх інтересах і викинемо", – згадав Скіпальський.
Контекст:
Янукович був президентом України у 2010– 2014 роках.
22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що він самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.
У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді й пособництві у веденні агресивної війни і засудив його до 13 років позбавлення волі.
Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод у 2010 році, в організації теракту та вчиненні умисних убивств на Майдані 2014-го.
Про те, що Янукович співпрацював із Комітетом державної безпеки СРСР, в інтерв'ю Гордону розповідали колишні співробітники КДБ Юрій Швець і Володимир Попов. Вони переконані, що людина з такою біографією, як у Януковича (замолоду він двічі відбував покарання за кримінальні злочини), не могла побудувати таку політичну кар'єру без сприяння спецслужб.
Колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж вважає, що у класичному розумінні агентів РФ серед президентів України не було. "Але частина з них – колишня агентура КДБ СРСР", – сказав він.