Чиновника Віндмана, який свідчив у справі про імпічмент Трампа, звільнили з Білого дому
За кілька годин до того, як стало відомо про звільнення з Білого дому головного експерта Ради нацбезпеки США з питань України, підполковника Александра Віндмана, президент Дональд Трамп говорив, що "незадоволений" ним.
Ветерана війни в Іраку, українця за походженням, головного експерта Ради нацбезпеки США з питань України, підполковника Александра Віндмана 7 лютого звільнили з Білого дому. Про це повідомляє USA Today.
Віндман давав свідчення у Палаті представників у межах імпічменту Трампа.
Адвокат Девід Прессман сказав, що Віндмана "попросили піти з Білого дому за те, що він сказав правду".
Чиновники Білого дому відмовилися від коментарів. Раніше в адміністрації Трампа заявляли, що посаду Віндмана було ліквідовано в межах реорганізації Ради нацбезпеки США.
За кілька годин до цього Трамп сказав журналістам, що "незадоволений" Віндманом.
На запитання, чи звільнять Віндмана, президент США сказав, що "вони ухвалять рішення".
Віндман народився в Українській РСР у 1975 році, у 1979-му разом із батьком емігрував у США. Він був одним із головних свідків у справі про імпічмент Трампа.
24 вересня 2019 року спікерка Палати представників Конгресу США, представниця Демократичної партії Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск глави Білого дому на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня.
Віндман повідомив під час слухань у Конгресі, що чув липневу телефонну розмову Трампа і Зеленського, перебуваючи в ситуаційній кімнаті Білого дому. За словами підполковника, американський президент тиснув на українського, вимагаючи проведення розслідування справи компанії Burisma, до складу ради директорів якої входив Гантер Байден – син його ймовірного суперника на президентських виборах у 2020 році Джо Байдена.
Також Віндман розповів, що стенограму цієї розмови відредагували перед публікацією.
Віндман повідомляв юриста Ради нацбезпеки США про ймовірні порушення після того, як у липні 2019 року група офіційних осіб зі США зустрічалася з тодішнім секретарем Ради національної безпеки і оборони України Олександром Данилюком. Тоді посол США в ЄС Гордон Сондленд нібито почав говорити про зв'язок між розслідуванням стосовно Байдена і зустріччю президентів двох країн. За словами Віндмана, тоді цю розмову перервав ексрадник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон.
Ще раз Віндман заявив про порушення вже після липневого дзвінка Трампа президентові України.
"Я зрозумів, що якби Україна продовжила розслідування щодо Байдена та Burisma, це, ймовірно, було б витлумачено як партизанську гру, яка, безсумнівно, призведе до того, що Україна втратить двопартійну підтримку, яку вона досі мала. Це все підірве національну безпеку США", – ідеться в тексті вступного слова Віндмана, підготовленого для давання свідчень у Конгресі.
Чиновник розповів, що на інавгурації Зеленського у травні 2019 року просив його не втручатися у внутрішню політику США.
18 грудня Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Демократи вважають, що глава Білого дому заради власної політичної вигоди проігнорував національні інтереси США. Трамп став третім американським президентом, якому оголосила імпічмент Палата представників.
Сенат США розпочав процес у справі про імпічмент 16 січня 2020 року. Увечері 5 лютого верхня палата американського парламенту відхилила обидві статті обвинувачення.