Чорновол: Енергетична блокада із самого початку була антидержавним проектом в інтересах РФ
До блокади у вартість електроенергії було закладено антрацит по 1700 грн (приблизно $65), а зараз доводиться завозити його до України по $113 за тонну, заявила народний депутат від фракції "Народний фронт" Тетяна Чорновол.
Україна закуповує вугілля для виробництва електроенергії удвічі дорожче, ніж до енергетичної блокади Донбасу, написала на своїй сторінці у Facebook народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновол.
Вона звинуватила главу партії "Самопоміч" Андрія Садового та українського бізнесмена Ігоря Коломойського у тому, що пов'язані з ними політики називали купівлю вугілля на окупованих територіях "торгівлею на крові", а тепер мовчать про підвищення ціни.
"До блокади вартість антрациту, закладена у вартість електроенергії, була 1700 грн. Тепер для державної ТЕЦ ми завозимо американське вугілля по $113 за тонну. Причому у вартість вугілля до блокади закладалися податки, які йшли в український бюджет. Тобто 1700 мінус. А до вартості американського вугілля, навпаки, треба додати перевантаження з кораблів на залізницю. Тобто $113 плюс. Отже, вартість антрациту для виробництва електроенергії збільшилася удвічі! Тому тарифи на електроенергію ще будуть об'єктивно рости. Ось це – наслідки блокади українських політичних авантюристів для кишень громадян. Причому всі ці консерви Садового, Коломойського, ФСБ кричали, що 1700 за донецький антрацит – це дуже дорого, це торгівля на крові. Що ж це вони тепер не пікетують американське посольство? Чи $113 – це дешево?" – написала нардеп.
Політик робить висновок, що вся кампанія із блокування постачання вугілля з окупованих територій Донбасу була спланованою акцією в інтересах Росії.
"Найбільш образливо, що фейки і брехню про "торгівлю на крові" від дупутатів Садового і Коломойського ЗМІ розганяли, а зараз жодного розслідування про результати тієї зради. Про ціну американського вугілля. Про втрату податків з підприємств на окупованих територіях в український бюджет. Про втрату сировини, зупинку підприємств на підконтрольній території, що залежали від постачань з підприємств з окупованої. Про те, що Росія наше вугілля продає в Туреччину і податки йдуть в російський бюджет. І, нарешті, про головне – про втрату нашої великої перемоги у гібридній війні, коли ми контролювали всі живі підприємства на окупованій території і вони платили в український бюджет. Тому блокада від початку була цинічним антидержавним проектом в інтересах РФ", – резюмувала Тетяна Чорновол.
Дефіцит вугілля на українських теплоелектростанціях виник через початок товарної блокади окупованих районів сходу України ветеранами АТО з добровольчих підрозділів, які вимагають звільнення заручників. Блокаду поширили і на постачання антрациту з територій, які контролюють бойовики.
1 серпня стало відомо, що одна з найбільших енергогенерувальних компаній України, "Центренерго", уклала з американською компанією XCoal Energy & Resources контракт на постачання до кінця 2017 року 700 тис. тонн вугілля. 21 серпня представники XCoal відправили першу партію вугілля для України – 62 тис. тонн, вона прибула до порту Южний в Одеській області у ніч на 13 вересня.
За даними "Українських новин", "Центренерго" купує антрацит у США по $113 за тонну, компанія ДТЕК – у ПАР по $105. "Донбасенерго" завозить вугілля по $85, але, як пише агентство, постачальником є Росія. Закладена в ОРЦ ціна вугілля зараз становить 2000 грн за тонну (приблизно $76).