Данилюк заявив, що з усіх американських переговірників найбільше довіряв Болтону
Колишній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк розповів, що разом з ексрадником президента США з національної безпеки Джоном Болтоном він працював над спробою "створити офіційну основу" для відносин США та України.
Колишній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк в інтерв'ю виданню The Daily Beast, оприлюдненому 28 січня, повідомив, що в американській команді переговірників найбільше довіряв тодішньому раднику президента з нацбезпеки Джону Болтону.
Данилюк сказав, що разом із Болтоном він працював над спробою "створити офіційну основу" для відносин США та України. Екссекретар РНБО повідомив, що написав дорожню карту співпраці між двома країнами, яку підтримав президент України Володимир Зеленський.
За його словами, перервав ці переговори посол США в Євросоюзі Гордон Сондленд, який заявив про вимоги президента США Дональда Трампа розпочати розслідування діяльності в Україні сім'ї його політичного опонента, ексвіцепрезидента США Джо Байдена.
Данилюк сказав, що протягом наступних тижнів підтримував зв'язок із Болтоном і його помічниками в Раді національної безпеки Білого дому, намагаючись домогтися зустрічі між Зеленським і Трампом.
За його словами, ситуація погіршилася після телефонної розмови двох президентів, що відбулася 25 липня.
Данилюк сказав, що дізнався про заморожування американської військової допомоги Україні з американських ЗМІ в серпні, за його словами, у команді Зеленського почалася паніка. Український президент спочатку був переконаний, що це помилка.
Екссекретар РНБО надіслав запити до Ради національної безпеки США стосовно цього питання, проте відповіді так і не надійшло.
28 травня 2019 року Зеленський призначив Данилюка секретарем РНБО. 27 вересня в Офісі президента повідомили, що він подав у відставку. Данилюк підтвердив цю інформацію.
Джерела видання НВ стверджували, що Данилюк нібито вирішив звільнитися через розбіжності з оточенням Зеленського, зокрема з Богданом і бізнесменом Ігорем Коломойським.
У коментарі виданню "ГОРДОН" Данилюк заявив, що вирішив покинути посаду, оскільки не хоче брати участь у "підкилимних іграх деяких персонажів". Пізніше Данилюк підтвердив, що в нього були непрості стосунки з главою Офісу президента Андрієм Богданом. Він також сказав, що ймовірне скасування рішення про націоналізацію "ПриватБанку" стало однією із причин його відставки.
Під час президентської передвиборчої кампанії Данилюк був радником Зеленського з питань міжнародної, фінансової, економічної та банківської діяльності.
Наприкінці серпня президент США Дональд Трамп ухвалив рішення переглянути програму надання допомоги Україні для зміцнення національної безпеки й оборони, щоб переконатися, що гроші Сполучених Штатів в Україні використовують в інтересах Вашингтона, повідомляло видання Politico.
У вересні Білий дім розблокував надання $250 млн за лінією Пентагону.
25 вересня було опубліковано стенограму липневої розмови Трампа й Зеленського. Із неї випливає, що президент порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
Глава Білого дому називає розслідування "полюванням на відьом" і наполягає, що не тиснув на Зеленського. Президент України заявив, що під час телефонної розмови його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.
На засіданні 18 грудня Палата представників Конгресу США схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Демократи вважають, що глава Білого дому заради власної політичної вигоди проігнорував національні інтереси США. Трамп став третім американським президентом, якому оголосила імпічмент Палата представників.
Сенат 16 січня розпочав процес у справі про імпічмент Трампа. 18 січня члени Палати представників США передали в Сенат 111-сторінковий документ з обґрунтуванням імпічменту Трампа.
Юристи Трампа вважають, що обидві статті мають відхилити.
Більшість у Сенаті належить однопартійцям нинішнього американського президента – представникам Республіканської партії.