Деркач вважає, що підсумки об'єднавчого православного собору будуть ганебними
Якщо вірити президентові, то Україна як мінімум уже разів зо три отримала томос, але поки незалежна церква вдалася тільки на передвиборчих білбордах, а всі учасники процесу зазнають втрат, заявив позафракційний народний депутат Андрій Деркач.
З одержанням томосу не буде досягнуто головної мети – незалежності української церкви, а всі учасники процесу вже сьогодні почуваються обдуреними, написав 12 грудня у блозі на "Обозревателе" позафракційний народний депутат Андрій Деркач.
За його словами, з одержанням томосу в житті української церкви практично нічого не зміниться.
"Якщо вірити [президенту України Петрові] Порошенку, то Україна як мінімум уже разів зо три отримала томос. Припустімо, прокинулися 16 грудня нібито з томосом. Але що змінилося в житті вірян? Практично нічого. За фактом – томосу немає; незалежна церква вдалася тільки на передвиборчих білбордах; а всі учасники процесу зазнають втрат", – зазначив Деркач.
Він додав, що гра Вселенського престолу змусила почуватися ошуканими майже всіх учасників процесу.
"Метою (вселенського патріарха Варфоломія. – "ГОРДОН") тут, окрім грошей і власності, є ізоляція РПЦ й оголошення розкольниками УПЦ у підсумку. Філарет (у миру Денисенко) відмовився від майбутнього престолу і зрештою бореться за право вибрати Епіфанія. УАПЦ із Макарієм узагалі злили як маргіналів: за стіл переговорів із греками не посадили, крім обіцянок, нічого не дали. Єпископи УПЦ, яких тягають на розмову в коридори влади, відчувають, що їх хочуть використати разово, може, навіть за дорого, а перспектив у зграї філаретівців у них немає жодних", – написав Деркач.
На його думку, президент теж розчарувався у процесі.
"Дивлячись на рейтинг, який летить донизу через не здатних домовитися попів-розкольників, невгамовних в амбіціях і жадобі посад; аферистів-греків, ненаситних до грошей і майна; завзятий ідіотизм правоохоронців, президенту точно стає сумно", – вважає нардеп.
Політик негативно оцінив очікуваний результат собору.
"Результат потішного собору буде ганебним. Статут і повноваження для ПЦУ (автокефальної) виписано менші, ніж у патріаршій грамоті про автономію для УПЦ", – підкреслив Деркач.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано; з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему; йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Офіційний томос про автокефалію православної церкви в Україні вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП предстоятелю єдиної помісної церкви. Собор заплановано на 15 грудня.
Предстоятель УПЦ МП Онуфрій назвав об'єднавчий собор незаконними зборами, оскільки в ньому візьмуть участь "представники розкольницьких угруповань", і зазначив, що не благословляє духовенства УПЦ МП на участь у ньому. У Вселенському патріархаті відповіли, що собор усе одно відбудеться 15 грудня.
15 жовтня Синод РПЦ розірвав євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом, 13 листопада таке саме рішення ухвалив Собор єпископів УПЦ МП.