Державна авіаційна служба України встановила обмеження на польоти безпілотників
У правилах, опублікованих Державною авіаційною службою України, максимальну допустиму швидкість польоту безпілотника встановлено на позначці 160 км/год, висоту – 50 м, відстань від пілота – не більше ніж 500 м.
Державна авіаційна служба ввела обмеження на польоти дистанційно пілотованих повітряних суден, вага яких не сягає 2 кг. Про це йдеться у Правилах користування повітряним простором України від 31 травня, опублікованих на сайті відомства.
Зазначають, що польоти таких суден без одержання дозволів від різних відомчих органів допускаються під час виконання низки вимог. Зокрема, безпілотники повинні виконувати польоти тільки вдень. Також безпілотникам заборонили літати над об'єктами під охороною, визначеними Міноборони, МВС, прикордонною службою, СБУ, Нацполіцією, Нацгвардією, УДО, іншими військовими та правоохоронними органами.
Зазначеним літальним апаратам заборонено літати над дорогами державного значення, промисловими зонами, електростанціями, залізничними станціями, морськими портами, сховищами палива, нафти, газу, інших небезпечних речовин і рідин тощо.
Також правила забороняють польоти безпілотників над виправними центрами, колоніями та СІЗО.
У порядку також вказано без уточнення про заборону польотів над "іншими важливими державними та потенційно небезпечними об'єктами".
Заборона на польоти до місць аварій і катастроф, зон поліцейських, АТО, спеціальних операцій і зон, "визначених для забезпечення безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона".
Максимальна допустима швидкість польоту безпілотника – 160 км/год, висота – 50 м, відстань від пілота – не більше ніж 500 м.
Юрист Масі Найєм пише у Facebook, що його юридична компанія "Міллер" оскаржуватиме введення тимчасових обмежень.
"Це прямо порушує Конституцію України в частині презумпції невинуватості (ст. 63) та в частині права вільно збирати інформацію (ст. 34)", – зазначає юрист.
Найєм зазначив, що 28 лютого 2018 року створено робочу групу, до складу якої входять 26 осіб. Її мета – робота над концепцією інтеграції безпілотних повітряних суден наявної системи використання повітряного простору.
"10 квітня концепцію ухвалили, але 6 червня Украерорух і Державіаслужба провели інформаційну зустріч, під час якої ввели зазначені тимчасові правила, а не запропоновану концепцію", – додав він.