Дипломат Грищенко про відкликання посла Грузії: Саакашвілі у грузинської влади викликає надмірну емоційну та політичну реакцію
Поки Михайло Саакашвілі обійматиме посаду голови Виконавчого комітету реформ, візиту президента Грузії в Україну не відбудеться. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив ексглава Міністерства закордонних справ України Костянтин Грищенко.
Відкликання посла – стандартний дипломатичний інструмент, щоб продемонструвати невдоволення рішенням іншої держави. Про це виданню "ГОРДОН" заявив ексглава Міністерства закордонних справ України Костянтин Грищенко, коментуючи рішення уряду Грузії про відкликання надзвичайного і повноважного посла в Україні Теймураза Шарашенідзе.
"Відкликання посла – доволі стандартний дипломатичний інструмент. Ним користуються постійно в ситуаціях, коли виникають конфлікти, неприйняття тих або інших рішень іншої держави. Нічого особливого в цьому немає. Це не розрив дипломатичних відносин. Це просто демонстрація невдоволення і наявності проблеми у двосторонніх відносинах", – зазначив співрозмовник.
На його думку, поки Михайло Саакашвілі очолюватиме Виконавчий комітет реформ, покращення в українсько-грузинських відносинах не буде.
"Від цього призначення відносини між Україною та Грузією не поліпшаться – це очевидно. Зрозуміло, що питання про візит президента Грузії в Україну, напевне, стояти на порядку денному вже не буде. Він, найімовірніше, не відбудеться доти, доки Саакашвілі обійматиме цю посаду. Тому що Саакашвілі у нинішньої грузинської влади викликає велике відторгнення. До останнього часу грузинська влада демонструє надмірну емоційну та політичну реакцію на все, що з ним пов'язано. Не знаю, чим керувався президент Володимир Зеленський, коли його призначав. Яка може бути практична політична й економічна віддача, яка переважить увесь той негатив, який ми дістанемо у відносинах із Грузією через призначення Саакашвілі", – сказав Грищенко.
У 2004–2013 роках Саакашвілі був президентом Грузії. Після закінчення другої каденції 2013 року він покинув країну, наразі проживає в Україні, у нього є українське громадянство.
Після зміни влади у Грузії проти Саакашвілі відкрили кілька кримінальних справ. Грузинські суди ухвалили заочно кілька вироків експрезиденту, зокрема в січні 2018 року його засудили до трьох років позбавлення волі у справі про незаконне помилування чотирьох громадян, а в червні того самого року Саакашвілі визнали винним у справі про побиття депутата парламенту Валерія Гелашвілі 2005 року й засудили на шість років.
Саакашвілі стверджував, що за переслідуванням його на батьківщині стоїть експрем'єр-міністр Грузії, бізнесмен Бідзіна Іванішвілі. "Він чітко знає, що варто мені ступити ногою на тбіліську землю, як його режим упаде протягом кількох днів", – сказав експрезидент Грузії в червні 2018 року.
22 квітня 2020 року стало відомо, що президент України Володимир Зеленський запропонував Саакашвілі обійняти посаду віцепрем'єра з питань реформ. Своє невдоволення цим фактом висловила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі.
7 травня Зеленський призначив Саакашвілі головою Виконавчого комітету реформ та членом Національної ради реформ.
8 травня з'явилася інформація, що Грузія відкликає посла з України для консультацій.
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що немає жодної загрози для українсько-грузинських відносин у зв'язку з викликом грузинського посла Теймураза Шарашенідзе у Тбілісі.