Директор секретаріату Європейського енергетичного співтовариства: Росія – агресор, вона використовує енергоресурси як зброю
Росія завжди може зупинити постачання енергоресурсів, і Україні важливо звернути увагу на початок імпорту електроенергії із РФ, заявив глава секретаріату організації Янез Копач.
Продаж електроенергії з Росії в Україну може бути використано як зброю, яка може знищити українську генерацію, заявив на зустрічі з депутатами Верховної Ради директор секретаріату Європейського Енергоспівтовариства Янез Копач, пише "РБК-Україна".
"Я згоден: Росія – агресор. Вона використовує енергоресурси як зброю. Я згоден. Нічого додати тут. Ми це бачимо на прикладі газу. Ми, на щастя, поки не бачили цього на прикладі вугілля. Вони завжди можуть обрізати поставки. Блокують постачання, наприклад, із Казахстану в Україну тощо. Але тут у вас важлива проблема: імпорт електроенергії – так чи ні, – сказав Копач. – Як суверенна країна ви повинні збалансувати, як багато імпорту цієї солодкої електроенергії і як багато тут сусіда, який може використати її як зброю, створити вам проблеми. Ви повинні бути обережними. Із якимись об'єктивними мірилами. Можна отримати дешевий продукт і збанкрутілу генерацію всередині країни. Потрібно підходити зважено".
Імпорт електроенергії із РФ після чотирирічної перерви став можливим унаслідок правки, внесеної нардепом від "Слуги народу" Андрієм Герусом до ухваленого 18 вересня закону України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії". Із 1 жовтня розпочали комерційний імпорт електроенергії з Росії.
4 грудня парламент ухвалив ще один законопроєкт – №2233 "Про внесення змін до закону України "Про ринок електричної енергії". Видання "Главком" зазначає, що поправка Геруса до цього документа зберігає можливість постачання російської електроенергії на ринку "на добу наперед" і залишає вільний імпорт із Білорусі.
У Верховній Раді створили міжфракційне депутатське об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України", покликане протистояти енергетичному шантажу з боку РФ, а також для протидії тим парламентарям, які працюють проти інтересів України.
У листопаді середньодобовий обсяг імпорту російського струму збільшився майже втричі порівняно з жовтнем, імпортована із РФ електроенергія в окремі дні листопада займала 15% ринку України, заявив у своєму блозі на сайті LIGA.net політолог Петро Олещук.
Збереження нинішніх обсягів імпорту електроенергії із РФ загрожує зупиненням 75% українських вуглевидобувних підприємств і більшості атомних блоків, попередили у Федерації роботодавців ПЕК. Про це 22 листопада з посиланням на лист федерації президенту, прем'єру, секретарю РНБО і голові НКРЕКП писало видання Depo.