До справи Сенцова мінський формат не може бути застосовано – посол РФ у Швейцарії
Посол Росії у Швейцарії Сергій Гармонін назвав спекуляцією те, що ув’язненого в РФ українського режисера Олега Сенцова подають як політв’язня.
Організатори акції #SaveOlegSentsov у швейцарській Женеві звернулися до влади РФ з вимогою звільнити з російської в'язниці українського режисера Олега Сенцова та інших політв'язнів. Відповідного листа вони адресували послу Російської Федерації у Швейцарії Сергію Гармоніну. 12 червня організатори опублікували у Facebook відповідь посла.
У листі Гармонін заявив, що Сенцова й ув'язненого в РФ Олександра Кольченка російський суд визнав винними у підготовці терористичних актів у Криму, і "будь-які спроби подати обох як "політичних в'язнів" є не більше, ніж спекуляцією".
Він стверджує, що "навпаки, процес, який розгортається нині в Україні стосовно затриманого нещодавно за обвинуваченням у державній зраді головного редактора агентства "РИА Новости-Украина" Кирила Вишинського, має всі ознаки політичного".
Крім того, Гармонін прокоментував імовірність обміну утримуваними особами.
"Згаданий у вашому листі в контексті "обміну ув'язненими" комплекс заходів щодо виконання Мінських угод ст. 6 передбачає "Забезпечення звільнення й обмін заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу "всіх на всіх". Цей процес має бути завершено не пізніше ніж на п'ятий день після відведення важких озброєнь. Як видно з тексту, тут ішлося, по суті, про обмін військовополоненими в зоні конфлікту на південному сході України. До того ж, зверну на це увагу особливо, Росія, на відміну від української сторони, стороною цього конфлікту не є, а виступила як гарант угод разом із Німеччиною і Францією. Отже, до справи Олега Сенцова мінський формат не може бути застосовано", – заявив він.
Мінські угоди, що регламентують урегулювання конфлікту на Донбасі, було підписано в лютому 2015 року. Вони передбачають припинення вогню, відведення важкої техніки від лінії зіткнення, звільнення всіх заручників, а також відновлення повного контролю над державним кордоном із боку уряду України в Донецькій і Луганській областях. Жодного пункту угод повністю поки не виконано.
Сенцова було засуджено у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні в Криму терористичної спільноти і керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів, двох терористичних актах та підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав.
14 травня 2018 року режисер оголосив безстрокове голодування в колонії міста Лабитнангі. Він висунув вимогу звільнити 64 українських політв'язнів, але себе до списку не заніс.