"Драконівські поправки". Голова НСЖУ виступив проти ініціативи Зеленського щодо врегулювання діяльності ЗМІ
Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкти, які мають передбачати положення про врегулювання стандартів новин та механізми запобігання розповсюдженню недостовірної інформації. Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко заявив, що це залякування ЗМІ криміналом і податковими перевірками.
Голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко 9 листопада виступив проти ініціативи президента України Володимира Зеленського щодо врегулювання діяльності українських медіа.
"Влада планує невідкладно змінити медіарегулювання і посилити відповідальність за порушення інформаційного законодавства. При цьому Кабміну доручено ініціювати внесення до законів "положення щодо вимог та стандартів новин". Але ці залякування криміналом чи податковими перевірками – це не те, чого чекають від влади журналісти та медіа!" – написав він у Facebook.
Томіленко зазначив, що представники ЗМІ чекають від української влади дій, спрямованих на захист прав журналістів та економічне стимулювання медіа.
"Чинне законодавство дає численним правоохоронним органам, спецслужбам і регуляторам достатньо повноважень для боротьби з недостовірною інформацією, масштабними маніпуляціями і впливом Російської Федерації на український інформпростір", – повідомив Томіленко.
Він підкреслив, що зміни до інформаційного законодавства мають відбуватися через етап широкого громадського обговорення.
"Драконівські поправки в тому вигляді, як вони озвучуються окремими представниками влади, – це точно не про "реформи" і не про "зміцнення держави", як говориться у назві указу. Принаймні поки закони у нас не регулюють "вимоги до стандартів новин", ми маємо право на такі оцінки", – підсумував голова НСЖУ.
6 листопада нардеп від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко, виступаючи під час слухань на тему "Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми та шляхи їх вирішення" у парламенті, запропонував вводити санкції проти збиткових ЗМІ.
"Україна – ледь не єдина країна в Європі, де переважна більшість приватних ЗМІ є збитковими. Це, звичайно, створює підозру, що власники впливають на журналістів. У футболі, в УЄФА, вже 10 років діє принцип так званого фінансового fair play. Умовно кажучи, скільки заробляєш, стільки витрачаєш. Якщо, наприклад, упродовж трьох років ЗМІ є постійно збитковими, то, напевно, є шанс застосування певних санкцій", – сказав Ткаченко.
Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський під час цих слухань заявив про необхідність введення кримінальної відповідальності за поширення неправдивої та маніпулятивної інформації.
"Відповідальність журналістів за поширення неправдивої та маніпулятивної інформації має бути посилена. І це третя частина наших важливих змін, про які я вже говорив. А саме – введення в законодавство поняття "маніпулювання суспільною думкою", "маніпулювання суспільною свідомістю" та їхніх критеріїв, а також введення як адміністративної, так і кримінальної відповідальності за замовлення і здійснення такого маніпулювання", – сказав він.
8 листопада Зеленський підписав указ "Про невідкладні заходи щодо проведення реформ і зміцнення держави", яким доручив Кабінету Міністрів України розробити законопроєкти, що стосуються врегулювання діяльності медіа в Україні.