Дуда про Волинську трагедію: Не може бути й мови про помсту. Ми маємо дружні стосунки, бо маємо багато спільного
Україна і Польща мають пам'ятати про Волинську трагедію, під час якої загинули люди з обох сторін, заявив президент Польщі Анджей Дуда.
Україна і Польща мають будувати дружні відносини, тому що між країнами багато спільного, сказав президент Польщі Анджей Дуда 8 липня на польському кладовищі в Олиці Волинської області, куди він приїхав із нагоди 75-ї річниці Волинської трагедії, повідомляють "Волинські новини".
"Це страшна дата, коли гинули люди з обох сторін. Я тут не для того, щоб нагадувати, а щоб молитися. Не може бути й мови про помсту, мова йде тільки про біль. Ми маємо будувати дружні стосунки, бо маємо багато спільного", – зазначив він.
Дуда додав, що Варшава підтримує Україну в її інтеграції з Європейським союзом, а також у боротьбі з Росією за окуповані території.
"Я хочу, щоб у майбутньому ми пам'ятали про ці страшні події і більше ніколи не піднімали руку один на одного", – заявив президент.
Він закликав допомогти провести упізнання тіл, похованих на цвинтарі в Олиці: "Як президент Польщі прошу допомогти опізнати ці могили, щоб тут нам дозволили провести відповідні роботи, щоб опізнати тіла загиблих. Ми теж готові піти назустріч і надати Україні дозволи на відповідні роботи на поховання українців у Польщі".
Дуда також підкреслив, що Україна і Польща мають будувати стосунки на історичній правді, пише "Польське радіо". Він зазначив, що внаслідок Волинської трагедії загинуло приблизно 100 тис. поляків і приблизно 5 тис. українців. Дуда заявив, що ця диспропорція вражає.
Цього року виповнюється 75-та річниця Волинської трагедії, що забрала життя десятків тисяч поляків і українців під час взаємних конфліктів на території нинішньої Західної України.
Збройні конфлікти між поляками та українцями почалися під час Другої світової війни і тривали до 1947 року. Однак історики, особливо польські, окремо виділяють 1943 рік та події на Волині, відомі як Волинська різанина, або Волинська трагедія. В інші роки вони відбувалися на Холмщині і в Закерзонні. Точну кількість загиблих у цих конфліктах невідомо досі, але жертви обчислюють десятками тисяч. Більшість загиблих була поляками.
22 липня 2016 року Сейм Польщі визнав Волинську трагедію геноцидом, а також установив 11 липня Національним днем пам'яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої.
Сьогодні президент України відвідав Польщу на запрошення української громади. Він побував у селі Сагринь Люблінського воєводства, де відкрив Меморіал пам'яті українців, загиблих від рук польських "селянських батальйонів" і підрозділів Армії Крайової у 1944 році.
Дуда 8 липня приїхав в Україну. Він узяв участь у месі на спомин про поляків – жертв Волинської трагедії у Соборі святих апостолів Петра і Павла в Луцьку, а також відвідав кладовище в Олиці. Польський президент під час візиту назвав Волинську трагедію етнічною чисткою.
Агентство "Укрінформ" повідомляло, що Київ пропонував Варшаві провести спільні заходи з нагоди 75-ї річниці трагедії, однак польська сторона відмовилася.