Екс-міністр енергетики Плачков заявив, що повернення до ручного регулювання цін на вугілля неможливе

Іван Плачков: Ринок усе врегулює, поставить усе на своє місце
Фото: bessarabiainform.com

Ринкові ціни на вугілля залучать інвесторів і дадуть Україні можливість позбутися імпорту енергоносіїв, уважає голова наглядової ради "Київенерго" й екс-міністр енергетики та вугільної промисловості України Іван Плачков.

Ринкові ціни на вугілля зроблять галузь вигідною для інвесторів і допоможуть Україні позбутися енергозалежності, заявив у коментарі виданню "Главком" голова наглядової ради "Київенерго" Іван Плачков, який був міністром енергетики України у 2005–2006 роках.

"Якщо ціна буде ринковою, буде вигідно видобувати вугілля в Україні, то прийдуть інвестори, інвестуватимуть і видобуватимуть вугілля, не буде залежності від імпорту", – сказав він.

Плачков додав, що відмовитися від ринкового формування ціни на вугілля, формули "Роттердам плюс", сьогодні вже неможливо.

"Ми повинні працювати за ринковою ціною. Ринок усе врегулює, поставить усе на своє місце, – зазначив екс-міністр. – Коли ми говоримо про енергонезалежність, ми говоримо не тільки про вугілля. Це нарощування видобутку і вугілля, і газу, і уранової руди, і первинних енергоресурсів. Потенціал у нас колосальний, тому що Україна видобувала 75 млрд м&³2; газу, зараз 18. Видобувала 120 тис. тонн вугілля, а зараз – від 30 до 40, видобувала близько 15 млн тонн нафти, зараз це десь 1–1,5 млн тощо".

Перший заступник голови АМКУ Марія Ніжнік завила у вересні, що ціна на вугілля має бути ринковою і однаковою як для українських шахт, так і для імпорту.

У 2016 році Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, затвердила методику розрахунку оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля. Голова комісії Дмитро Вовк заявляв, що граничну ціну вугілля за цією формулою будуть формувати з урахуванням індексу на європейській біржі в Роттердамі (API2) і вартості транспортування цього вугілля на внутрішній ринок (формула "Роттердам плюс транспорт").