Експосол США Гербст про записи розмов Байдена і Порошенка: Хтось працював над плівками
Колишній посол України у США Джон Гербст висловив думку, що оприлюднення записів розмов п'ятого президента України Петра Порошенка з колишнім віцепрезидентом США Джо Байденом вигідне Росії, водночас скандалу в переговорах політиків дипломат не побачив.
Колишній посол України у США Джон Гербст в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1" увечері 21 травня висловив думку, що ситуація з оприлюдненням аудіоматеріалів, які нібито можуть свідчити про вплив колишнього віцепрезидента США Джо Байдена на експрезидента України Петра Порошенка, вигідна Росії.
"Ви говорите про великий скандал. Я взагалі не розумію, чому скандал. Усі знали до цих плівок, усі зрозуміли, що Байден сказав Порошенку щодо прокурора і щодо американської та міжнародної допомоги. І це було не тільки позицією США, це була позиція МВФ, Франції, Великобританії, Німеччини, ЄС. І теж зараз багато експертів кажуть, що хтось працював над плівками, тому вони не дають точного розуміння того, що сталося. Тому скандалу я просто не бачу, це старі новини. Це не новини, це стара історія", – зазначив Гербст.
Він підкреслив, що у США знають, чому знову спливла ця історія.
"Хтось працював над цими плівками. І ми знаємо, на чию користь. Однієї величезної держави й одного величезного бізнесмена", – сказав дипломат.
Народний депутат Андрій Деркач опублікував записи розмов п'ятого президента України Петра Порошенка і Байдена 19 травня. Депутат, серед іншого, стверджував, що п'ятий президент України підняв тарифи на 100% заради отримання $1 млрд держгарантій від США. Деркач також заявив, що 2016 року держсекретар США Джон Керрі "разом із Байденом наполягали на звільненні генпрокурора Віктора Шокіна, який розслідував справу Burisma і в підсумку вийшов на [батька і сина] Байденів". За словами депутата, він отримав записи від журналістів-розслідувачів, які говорили, що Порошенко нібито особисто записував розмови.
Офіс генерального прокурора вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом публікації аудіозаписів. Кримінальне провадження розпочато за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) і ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.
Порошенко не відкинув, що до оприлюднення фрагментів його бесід із Байденом причетний Офіс президента, а головна мета замовників скандалу – руйнування відносин між Україною та Штатами.
Конфлікт між Байденом і Шокіним триває з 2016 року. Байден зізнався, що 2016 року вимагав звільнити Шокіна, в іншому разі Вашингтон не надав би Києву кредитних гарантій на $1 млрд.