Екс-прем'єр Литви Кубілюс: Україна має створити спеціальний орган для використання коштів ЄС
"План Маршалла для України" буде ефективним, якщо у Києві створять інституцію, що займатиметься раціональним використанням допомоги Заходу і якій довірятимуть донори. Таку думку висловив один з ініціаторів плану, колишній глава уряду Литви Андрюс Кубілюс.
Україна має створити центральний орган, завданням якого буде розроблення й координація проектів раціонального використання фінансової допомоги Заходу, зокрема в межах "Плану Маршалла для України". Про це в інтерв'ю "Укрінформу" сказав один з авторів плану, колишній прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс.
"В Україні спостерігається проблема з використанням фінансових ресурсів, які пропонує Євросоюз на конкретні проекти. Тобто в Україні не можуть достатньо швидко підготувати проекти на такому рівні, щоб виділені на них кошти можна було швидко й ефективно витратити", – констатував він.
Екс-прем'єр радить київській владі скористатися досвідом Литви та країн Західних Балкан.
"Потрібен центральний орган, який допомагав би готувати проекти, якому довіряли б міжнародні донори і який би мав мандат вимагати від міністерств та інших органів влади швидше виконувати ті чи інші процедури. Згодом цей орган міг би перерости у фінансову інституцію з розвитку країни чи навіть банк", – уважає Кубілюс.
Він висловив сподівання, що план допомоги Україні презентують на саміті "Східного партнерства" в листопаді і що його згадають у підсумковій декларації саміту.
Наприкінці березня Європейська народна партія на з'їзді, який проходив на Мальті, ухвалила резолюцію про розроблення довгострокового плану допомоги Україні ("Плану Маршалла для України"). У резолюції ЄНП закликала держави – члени ЄС "за допомогою двосторонніх і багатосторонніх програм надавати Україні військову, гуманітарну та економічну допомогу". Також партія запропонувала створити "широкий інвестиційний пакет", спрямований на прискорене відновлення економіки України.
Кубілюс стверджував, що "План Маршалла для України" дасть змогу "влити в реальну економіку України до €5 млрд на рік".
У липні президент України Петро Порошенко заявив, що Україна і лідери Євросоюзу обговорили можливість проведення у 2018 році інвестиційної конференції за "Планом Маршалла для України".
6 листопада план презентували в Сеймі Литви послам держав Євросоюзу та учасникам проекту "Східне партнерство".