Експерт Atlantic Council написав про скандал із тиском на суд із боку оточення Зеленського
Україна ще має час для позитивних змін, але для цього потрібно, щоб президент Володимир Зеленський був готовим ухвалити важке рішення порвати із друзями і союзниками, які, здається, стримують його, заявив колишній радник із питань Європи міністерства закордонних справ Великобританії, політичний аналітик Девід Кларк.
Президент Володимир Зеленський не може побороти корупцію в Україні, незважаючи на свою передвиборчу обіцянку, через опір із боку свого оточення. Прикладом такого спротиву, зокрема, стала ситуація з поверненням через суд активів будівельної компанії – боржника комерційному банку після втручання оточення глави держави. Про це йдеться у статті для Atlantic Council колишнього радника з питань Європи міністерства закордонних справ Великобританії, політичного аналітика Девіда Кларка.
Експерт уточнив, що незважаючи на думку, що сам президент Зеленський не схильний до корупції, його друзі з телебачення й політичні союзники суттєво ускладнюють йому можливості в боротьбі з хабарництвом у вищих ешелонах влади. Схожим прикладом аналітик називає зв'язок президента з бізнесменом Ігорем Коломойським, телеканали якого сприяли Зеленському на виборах. За попередньої влади Коломойський покинув Україну через розслідування проти нього, але повернувся після виборів і навіть, як стверджують окремі експерти, "допоміг" розпустити Кабінет Міністрів під керівництвом прем'єра Олексія Гончарука, зазначає Кларк.
"Міжнародну увагу зі зрозумілих причин сфокусовано на долі "ПриватБанку", найбільшого власника вкладів у країні, який раніше належав Коломойському, але його націоналізували 2016 року, коли з'ясували, що ймовірне внутрішнє шахрайство призвело до діри в балансі банку в розмірі $5,5 млрд", – пише автор.
Він підкреслив, що Коломойський намагається змінити це рішення, використовуючи весь наявний у його розпорядженні вплив – Верховний Суд України мав заслухати справу наприкінці квітня, але в останній момент відклав слухання, пославшись на "втручання" в його роботу.
Також банківську спільноту України шокувала справа з будівельною компанією ТММ, зазначає Кларк: Верховний Суд несподівано для всіх ухвалив рішення скасувати постанови судів нижчих інстанцій про проведення аукціонів із продажу активів компанії для погашення боргу перед приватним "Укрсоцбанком", так, що кредит може бути погашено коштом нинішніх власників уже проданих активів і банку-кредитора.
"Банківські джерела в Києві кажуть, що це більше, ніж звичайна боротьба за активи. Постанова створює величезний головний біль для українського фінансового сектору загалом, тому що наразі є невизначеність стосовно того, чи є договори заставного кредиту все ще юридично здійсненними, принаймні щодо боржників, пов'язаних із керівною елітою. Це може стримувати готовність банків надавати кредити загалом, що навряд чи відповідає потребам України у стимулюванні розвитку підприємництва та приватного сектору, – пише Кларк. – Є ще багато часу, щоб змінити курс, але тільки якщо Зеленський готовий ухвалити важке рішення порвати із друзями і союзниками, які, здається, стримують його".
Агентство "РБК-Україна" писало 23 квітня, що фінансова директорка будівельної компанії ТММ – Лариса Чивуріна – дружина редактора шоу "Ліга сміху" студії "Квартал 95" Андрія Чивуріна. Три українські банки – "Укрсоцбанк", ПУМБ і "Ощадбанк" – звинуватили ТММ у невиплаті кредитів на 1 млрд грн і звернулися по стягнення її майна, після чого провели аукціони і продали активи на суму 400 млн грн. Проте новий голова СБУ за президента Зеленського Іван Баканов, який раніше працював у студії "Квартал 95", дав розпорядження відновити справу ТММ, у результаті чого суд і постановив скасувати рішення судів нижчих інстанцій щодо цього.