Глава делегації України в ПАРЄ: Плануємо оскаржувати повноваження російської делегації
За словами глави української делегації в ПАРЄ Єлизавети Ясько, на засіданнях асамблеї Україна планує порушувати не тільки теми, пов'язані з Росією.
У Парламентській асамблеї Ради Європи Україна буде серед іншого виступати проти присутності російської делегації. Про це глава української делегації в ПАРЄ, народна депутатка від "Слуги народу" Єлизавета Ясько повідомила НВ в інтерв'ю, яке було опубліковано 21 січня.
"По-перше, ми плануємо участь у січневій сесії з позитивною проактивною позицією. По-друге, ми плануємо оскаржувати повноваження російської делегації. По-третє, є ряд тем, у які ми хочемо включитися, — це боротьба з дискримінацією, вирішення екологічної ситуації в Європі і в Україні, питання гендерної політики, питання, пов’язані з діджиталізацією", – сказала вона.
Нардепка пояснила, що делегація має намір "піднімати не тільки теми, пов'язані з антиросійськими настроями".
"Зрозуміло, що ми будемо це робити, це наша національна позиція. Але для нас важливо, щоб ми говорили і про те, чим живуть європейці. Нам важливо вписатися в картину інтересів і займатися не тільки внутрішніми українськими питаннями... Якщо ми хочемо ставити світові тренди, ми повинні зважати на те, що відбувається у світі, й мати свою думку з актуальних питань", – підкреслила Ясько.
За її словами, "не заплановано жодної співпраці з делегацією Росії".
"Із Росією необхідно розмовляти тільки в межах міжнародного права. Якщо в дебатах Росія говорить про неправильні та фейкові наративи, звичайно, ми повинні відповідати, вступати в діалог, доносити свою позицію. Але це не означає, що ми повинні дружити з ними і забувати, хто агресор. Правда і міжнародне право на нашому боці", – заявила Ясько.
Україна не бере участі у роботі ПАРЄ з 25 червня 2019 року через повернення в асамблею російської делегації. 16 січня 2020 року Верховна Рада проголосувала за відновлення роботи України в ПАРЄ. Найближча сесія Парламентської асамблеї Ради Європи почнеться 27 січня.
Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі. На знак протесту у 2017 році РФ припинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (приблизно €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації. У Росії заявили, що виплатять Раді Європи борг за внесками, якщо ПАРЄ "усуне загрозу дискримінації національних делегацій".
У ніч на 25 червня 2019 року ПАРЄ ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дала можливість делегації Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималися – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту покидають сесію асамблеї.
2 липня Росія сплатила внесок у Раду Європи.
23 вересня українська делегація в ПАРЄ затвердила заяву про відмову від участі у найближчій сесії. У вересні Верховна Рада сформувала новий склад української делегації в ПАРЄ, однак вона відмовилася брати участь в осінній сесії на знак протесту.
6 грудня Венеціанська комісія визнала легітимність російської делегації.