Головне за тиждень. Гройсман залишився прем'єром, Данилюк очолив РНБО, повернувся Саакашвілі
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 27 травня – 2 червня.
Відставку Гройсмана не прийняли
Верховна Рада 30 травня не підтримала постанову про відставку глави Кабінету Міністрів України Володимира Гройсмана. "За" проголосувало 97 депутатів за мінімально необхідних 226.
Законопроект про імпічмент
Президент України Володимир Зеленський 29 травня передав до Верховної Ради проект закону про особливості процедури усунення президента України від влади. Одночасно глава держави скерував до парламенту звернення про розгляд скасування депутатської недоторканності.
Незабаром вибори
27 травня Верховний Суд України відмовився розглядати позов про скасування указу Зеленського про розпуск Ради. Судді дійшли висновку, що питання не належить до юрисдикції ВСУ. Конституційний Суд України збирається 4 червня розглянути подання 62 народних депутатів про відповідність Конституції України указу президента про дострокові парламентські вибори.
Тим часом Центральна виборча комісія розпочала реєструвати кандидатів у народні депутати в одномандатних округах.
Журналіст Дмитро Гордон очолив виборчий штаб партії "Сила і честь", екс-голови Служби безпеки України, колишнього начальника Головного управління військової розвідки Міноборони Ігоря Смешка. Про це стало відомо 31 травня.
РНБО знову засідає
Президент Зеленський 28 травня призначив Олександра Данилюка секретарем Ради національної безпеки та оборони. 31 травня глава держави затвердив новий склад РНБО. Перше засідання Ради під головуванням Зеленського було присвячено питанням енергетики.
Експерти МВФ поїхали
Міжнародний валютний фонд не бачить перешкод для подальшої співпраці з Україною, про це 28 травня під час зустрічі з президентом України Зеленським заявив глава місії МВФ Рон ван Роден.
30 травня місія завершила роботу в Києві. Експерти МВФ готові повернутися після парламентських виборів, заявив глава місії Рон ван Роден.
Приїхав Саакашвілі
28 травня президент Зеленський скасував указ свого попередника Петра Порошенка про припинення українського громадянства колишнього голови Одеської облдержадміністрації та екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі. Саакашвілі 29 травня прибув до Києва рейсом із Варшави. Політик заявив про готовність допомагати новому українському президенту.
Вирішили питання з "Межигір'ям"
29 травня підприємство "Скомпані" було обрано управителем резиденції "Межигір'я" за підсумками тендера, проведеного Національним агентством із питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА). Тендер вдалося провести з п'ятої спроби. Керівником "Скомпані" є Олексій Вороненко, екс-помічник нардепа Євгена Мураєва.
29 травня громадська рада при АРМА висунула вимогу провести новий конкурс із вибору управителя резиденції "Межигір'я", заявивши, що у "Скомпані" немає досвіду і коштів для цієї роботи.
Аварія Мі-8
Вертоліт Мі-8 Збройних сил України, який виконував навчально-тренувальний політ, 29 травня впав біля селища Сестрятин Рівненської області. Загинуло чотири члени екіпажу, включно з командиром 16-ї окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ ЗСУ Ігорем Мазепою. За даними ЗСУ, саме Мазепа був за штурвалом.
Як головну версію аварії розглядають технічну несправність, повідомили у військовій прокуратурі.
Вибух на шахті
29 травня на шахті "Лісова" державної компанії "Львіввугілля" внаслідок обвалу загинуло двоє шахтарів.
Бунт у колонії
27 травня в'язні в одеській виправній колонії №51 влаштували бунт через погані умови утримання. Сталася пожежа.
Південне регіональне управління з питань виконання кримінальних покарань і пробації Міністерства юстиції України повідомляло, що постраждало 15 співробітників колонії і що серед ув'язнених немає постраждалих. Засуджені стверджують зворотне.
Нацполіція відкрила щодо низки засуджених кримінальне провадження за ст. 392 (дії, які дезорганізують роботу установ виконання покарань) Кримінального кодексу України.
31 травня в Мін'юсті ухвалили рішення законсервувати колонію.
Відставка канцлера Австрії
27 травня парламент Австрії висловив недовіру канцлеру Себастьяну Курцу і його уряду після розпуску парламентської коаліції, зумовленого скандалом навколо відео з "племінницею російського олігарха", в якому фігурують лідери австрійської Партії свободи.
30 травня президент Александер Ван дер Беллен призначив тимчасовим канцлером голову Конституційного суду Австрії Брігітте Бірляйн. Перша жінка-канцлер в історії країни буде очолювати кабінет міністрів до дострокових виборів, призначених на вересень.
Корабельна аварія на Дунаї
29 травня біля мосту Маргіт у Будапешті теплохід Viking Sigyn протаранив прогулянкове судно Hableány, яке після зіткнення затонуло. На борту Hableány перебували 33 туристи з Південної Кореї і два члени екіпажу, громадяни Угорщини. Сімох людей рятувальники дістали з води, виявлено сім тіл загиблих. Решту вважають зниклими безвісти.
30 травня після допиту поліція затримала 64-річного громадянина України, який керував туристичним судном Viking. 1 червня українця було заарештовано на місяць.
Футбольні тріумфатори
29 травня лондонський "Челсі" став переможцем Ліги Європи, обігравши у фіналі земляків із "Арсеналу" – 4:1.
1 червня у фінальному матчі Ліги чемпіонів "Ліверпуль" виграв у "Тоттенгема" – 2:0 і вшосте став володарем найпрестижнішого єврокубка.