Головне за тиждень. США оприлюднили "Кримську декларацію", Грецію охопили лісові пожежі, помер Войнович
"ГОРДОН" подає огляд основних подій 22–29 липня.
Декларація Помпео
25 липня Держдепартамент США опублікував заяву державного секретаря Майка Помпео, у якій ішлося, що в Криму Росія "діяла негідно великої нації й обрала ізоляцію від міжнародної спільноти".
"Сполучені Штати знову підтверджують свою політику щодо відмови у визнанні претензій Кремля на суверенітет над територією, захопленою силою, порушуючи міжнародне право. У згоді із союзниками, партнерами і міжнародною спільнотою США відкидають спробу Росії захопити Крим", – зазначив Помпео.
"Кримську декларацію" підтримали Україна, Великобританія, Норвегія та інші держави.
Спікер МЗС РФ Марія Захарова заявила, що не довіряє "доленосним деклараціям".
Військова допомога Україні
26 липня Палата представників Конгресу США підтримала законопроект про оборонний бюджет країни на 2019 рік, який передбачає виділення Україні $250 млн на оборону. $50 млн мають піти на придбання летальних озброєнь.
Трагедія в Греції
23 липня в районі Афін почалися масштабні лісові пожежі. До 29 липня кількість загиблих зросла до 91. Десятки людей дістали поранення та опіки. Влада Греції ввела режим надзвичайного стану.
Річниця хрещення
У Києві пройшли масові святкування 1030-ї річниці хрещення України-Русі.
27 липня відбувся хресний хід, організований Українською православною церквою Московського патріархату. У поліції нарахували приблизно 20 тис. учасників, в УПЦ МП заявили, що в ході брало участь 250 тис. осіб.
28 липня віряни Української православної церкви Київського патріархату та інших конфесій організували хід за єдину помісну церкву. За оцінками поліції, у заході взяло участь приблизно 65 тис. осіб, в УПЦ Київського патріархату вважають, що в центрі Києва на молитву зібралося понад 150 тис. осіб.
27 липня в Києві представники вселенського патріарха Варфоломія вручили президенту України Петрові Порошенку послання від ієрарха, у якому той підтримав надання автокефалії українській церкві.
Догана Холодницькому
26 липня кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів оголосила догану главі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому. Його обвинуватили в грубих дисциплінарних порушеннях, але його звільнення було визнано неможливим.
Директор НАБУ Артем Ситник висловив намір опротестувати рішення КДКП.
Помер Войнович
27 липня у віці 85 років помер російський письменник Володимир Войнович, автор культової трилогії про солдата Івана Чонкіна й антиутопії "Москва 2042".
Вода на Марсі
25 липня стало відомо, що італійські вчені виявили на Марсі підземне озеро із солоною водою. Водойма завширшки 20 км розташована на глибині 1,5 км під землею і шаром льоду на Південному полюсі планети. Досі на Марсі не вдавалося виявити таких великих запасів рідкої води.
Рекордне затемнення
Увечері 27 липня жителі Землі спостерігали повне місячне затемнення. Тривалість повної фази становила 103 хвилини – на п'ять хвилин коротше за максимально можливу. Це затемнення стало найдовшим у XXI столітті.
Через ефект розсіювання світла супутник Землі в період повної фази затемнення здавався червонуватим, через що Місяць називали "кривавим".
Момент проходження Місяця всередині земної тіні збігся з великим протистоянням Марса, рідкісною подією, що повторюється з періодичністю 15–17 років.