Головне за тиждень. У Раді офіційно розпущено коаліцію, Конституційний Суд України змінив голову G

Огляд найважливіших подій тижня, що минає
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com; radiosvoboda.org

"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 13–19 травня.

Рада визначилася з датою інавгурації

16 травня Верховна Рада призначила інавгурацію новообраного президента України Володимира Зеленського на 20 травня. Церемонія розпочнеться о 10.00.

Зеленський запросив усіх охочих уранці 20 травня в Маріїнський парк столиці поспостерігати за приготуваннями до його інавгурації.

Коаліції немає

Спікер парламенту Андрій Парубій 17 травня оголосив про припинення існування коаліції "Європейська Україна", оскільки з неї вийшла фракція "Народного фронту". Розпочався 30-денний строк, протягом якого депутати мають створити у Раді нову коаліцію. Президент має право оголосити про розпуск парламенту і призначити дострокові вибори в разі, якщо її не буде створено за цей час.

Мовний закон підписано

15 травня президент України Петро Порошенко підписав закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Він висловив надію, що ніхто не стане ініціювати перегляду закону, а нова українська влада буде імплементувати його норми в життя.

Фото: president.gov.ua

Серія відставок

Напередодні вступу на посаду нового президента України низка вищих посадових осіб подала у відставку або їх було звільнено президентом. Серед тих, хто залишає свої посади:

  • секретар РНБО Олександр Турчинов;
  • глава Адміністрації Президента Ігор Райнін і заступник глави Костянтин Єлісєєв;
  • перший заступник голови Служби безпеки України Павло Демчина.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін повідомив 17 травня, що написав заяву про відставку, яку подасть новому президенту України Зеленському.

Заарештували екс-главу Нацгвардії

Детективи Національного антикорупційного бюро України 14 травня затримали колишнього командувача Національної гвардії Юрія Аллерова за підозрою в заволодінні майном на 81,64 млн грн.

Йому інкримінують участь у корупційній схемі під час будівництва житла для військовослужбовців у Києві.

17 травня Солом'янський районний суд Києва ухвалив рішення заарештувати Аллерова на 60 діб з альтернативою внесення застави на суму 4,8 млн грн.

Справи на Лещенка

14 травня генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що нардепа Сергія Лещенка буде викликано до ГПУ у зв'язку з розслідуванням розголошення даних досудового слідства "чорної каси" Партії регіонів, що призвело до втручання з української території у вибори президента США у 2016 році. Генпрокурор не відкинув, що нардепу вручать підозру.

16 травня Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження у зв'язку з імовірним отриманням народним депутатом України Сергієм Лещенком хабарів за лобіювання інтересів підприємця.

Депутат вимагає, щоб прокуратура негайно внесла подання до парламенту про зняття з нього недоторканності.

Повернення втікачів

16 травня бізнесмен Ігор Коломойський прилетів в Україну з Ізраїлю. Він тривалий час жив за кордоном після конфлікту з адміністрацією Петра Порошенка.

19 травня про прибуття в Україну повідомив колишній заступник глави Адміністрації Президента Андрій Портнов, який був відсутній у країні після перемоги Майдану.

Вакарчук іде в політику

Рок-виконавець Святослав Вакарчук 16 травня презентував свою партію "Голос". Він повідомив, що хоче балотуватися в парламент за системою відкритих списків.

Фото: ЕРА

Конфлікт у Конституційному Суді

Судді Конституційного Суду України 14 травня висловили недовіру його голові Станіславу Шевчуку і позбавили його посади судді КСУ. Отже, він автоматично втратив посаду голови КСУ.

Новим головою суду обрано Наталію Шапталу.

Шевчук назвав своє звільнення "злочином, за яким стоїть Порошенко".

Спецмита для Росії

Україна з 1 серпня вводить спеціальні мита на російські товари. Відповідне рішення 15 травня ухвалив Кабінет Міністрів. Виняток становитиме чутливий імпорт із РФ – вугілля, кокс, бензин, скраплений газ та фармацевтична продукція.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв запровадити ембарго на російські товари, які можуть виробляти в Україні або які може бути заміщено. Зокрема, оголошено про ембарго на російську фанеру й цемент.

"Євробляхерам" продовжили пільги на розмитнення

Верховна Рада 16 травня ухвалила в другому читанні і в цілому проект закону про внесення змін до Податкового кодексу, яким продовжила на три місяці, до 24 серпня, пільговий період розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації. Протягом цього часу з "євробляхерів" не будуть стягувати великі штрафи.

Проросійське рішення Ради Європи

Комітет міністрів Ради Європи на щорічній сесії в Гельсінкі 17 травня ухвалив рішення про те, що держави – члени РЄ повинні мати право на рівних умовах брати участь у роботі Комітету міністрів ПАРЄ. Також міністри зазначили, що "вітали б участь делегацій усіх держав-членів у наступній, червневій, частини сесії ПАРЄ.

Хоча слова "Росія" в рішенні не згадано, делегація України заявила, що рішення ухвалено з метою повернути РФ до роботи в ПАРЄ без виконання умов, за яких росіяни покинули асамблею.

Глава МЗС України Клімкін заявляв 13 травня у Брюсселі, що Україна може відмовитися від дотримання Мінських угод у разі, якщо Рада Європи зніме санкції з Росії.

Скандал в Австрії

18 травня лідер ультраправої Партії свободи Гайнц-Крістіан Штрахе подав у відставку з посади віце-канцлера Австрії. Це сталося наступного дня після публікації в німецьких виданнях Spiegel і Süddeutsche Zeitung відео 2017 року, на якому політик обговорює можливість залучення російських грошей сумнівного походження для підтримки партії та низки економічних проектів.

Канцлер Себастьян Курц оголосив 18 травня, що коаліцію, до складу якої входила Партія свободи, розпущено і в Австрії відбудуться дострокові парламентські вибори.

Тріумф Нідерландів на "Євробаченні"

Переможцем конкурсу "Євробачення 2019", який 18 травня завершився в Тель-Авіві, став співак із Нідерландів Дункан Лоуренс, який виконав композицію Arcade.

Відео: Eurovision Song Contest / YouTube