Горбатюк: У нас часто реформи роблять для показухи, щоб тільки оголосити, що вони відбуваються
Начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк заявив, що проблеми зі створенням Державного бюро розслідувань в Україні призвели до того, що підслідними відомству злочинами нікому займатися.
Непродумані реформи правоохоронних органів в Україні найчастіше призводять до погіршення ситуації. Про це 14 червня заявив начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк під час прес-конференції в Києві, передає кореспондент "ГОРДОН".
"Держава не вчиться на своїх помилках, і реформи, які, за ідеєю, мають покращувати роботу правоохоронних органів, насамперед у забезпеченні захисту прав громадян, створюють проблеми", – зазначив він.
Горбатюк пояснив, що влада сподівається вирішити проблему, створивши нову структуру з нуля, однак злочини стаються щодня і їх треба розслідувати.
"Законодавці ухвалюють закони, сподіваючись, що створення органу з нуля відразу вирішить усі проблеми, забуваючи регламентувати перехідний період. Ця сама проблематика існує зі створенням Державного бюро розслідувань (ДБР)", – зазначив він.
Начальник департаменту підкреслив, що з 20 листопада в Україні немає підрозділу, який розслідує злочини, підслідні ДБР.
"Уже сім-вісім місяців немає. І всі спокійно сидять. Президент, Верховна Рада. Хоча нічого в цьому складного немає, були ті самі слідчі прокуратури, які могли продовжувати розслідування і завершити його", – підкреслив Горбатюк.
Він розповів, що тепер розслідування проводять у ручному режимі, а слідчі можуть дати відписку, що не в змозі проводити подальше розслідування. Начальник департаменту також поскаржився, що закон про ДБР потребує суттєвих доопрацювань і його намагаються поспіхом виправити.
"У нас часто реформи роблять для показухи, щоб тільки оголосити, що вони відбуваються. Забуваючи зовсім про чіткість і про те, що правоохоронці щодня мусять захищати суспільство від злочинів", – підсумував він.
Закон про Державне бюро розслідувань Верховна Рада ухвалила 2 листопада 2015 року, він є частиною так званого пакета безвізових законів. Президент підписав його в січні 2016 року, а 1 березня закон набув чинності.
16 листопада 2017 року конкурсна комісія обрала Романа Трубу директором Державного бюро розслідувань, Ольгу Варченко – першим заступником глави ДБР, а Олександра Буряка – заступником директора бюро.
Із 20 листопада тільки слідчі ДБР мають право розслідувати злочини, скоєні екс-президентами, вищими державними посадовцями, членами Центральної виборчої комісії, депутатами Верховної Ради, керівництвом Генеральної прокуратури України, головою Національного банку, суддями, правоохоронцями, посадовцями антикорупційних органів.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявляв, що формування штату Держбюро розслідувань може затягнутися на рік. За його словами, протягом цього часу слідство доведеться вести Службі безпеки України та Міністерству внутрішніх справ, співпрацюючи з колишніми слідчими прокуратури, яких будуть називати процесуальними керівниками.
20 грудня Труба зазначав, що формування штату залежить від роботи конкурсної комісії.
У лютому 2018 року він закликав парламент "якнайшвидше" ухвалити поправки до закону про ДБР, які дадуть змогу проводити конкурси на керівні посади в бюро самому ДБР.