Ірина Геращенко про засідання ПАРЄ: Українській делегації вдалося вивести із себе Ягланда

Він пропонував не розглядати питання санкцій щодо національних делегацій
Фото: ЕРА

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко вважає, що генсек Ради Європи Турбйорн Ягланд поставив собі за мету до закінчення свого президентства "хоч тушкою, хоч чучелом" повернути Росію в Парламентську асамблею Ради Європи без виконання нею резолюцій.

9 жовтня на засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), на якому розглядали питання регламенту, українська делегація "вивела із себе" генсека Ради Європи Торбйорна Ягланда. Таку думку у Facebook висловила перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.

"Українській делегації вдалося вивести із себе генсека РЄ Ягланда, який поставив собі за мету: до закінчення свого президентства хоч тушкою, хоч чучелом повернути Росію в ПАРЄ, без усякого виконання нею резолюцій асамблеї", – написала вона.

Геращенко зазначила, що на ПАРЄ виступили вона сама, українські нардепи Олена Сотник, Сергій Соболєв, Владислав Голуб, Володимир Ар'єв та Олексій Гончаренко. Вони нагадали присутнім про причетність Росії до анексії Криму, війни на Донбасі, катастрофи рейсу МН17 та інших злочинів, із якими пов'язують Кремль.

"І тут генсек Ягланд таки зірвався. Він узяв слово, побіг на трибуну і почав виправдовуватися, що, мовляв, він писав висновок до цієї злощасної резолюції, яку обговорює зала, не з власної ініціативи, а тому, що його попросило керівництво ПАРЄ", – підкреслила перший віце-спікер Ради.

Вона вважає, що виступ Ягланда мав "абсолютно протилежний ефект".

"Британські консерватори виступили з приводу процедури ведення дебатів і заявили, що не дозволять Ягланду втручатися у голосування, тиснути на асамблею, впливати на хід голосування й на дебати і взагалі проти шантажу і тиску. Ми підтримали британців оплесками", – розповіла Геращенко.

На її думку, документ підтримує половина членів ПАРЄ.

Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі, 28 січня 2015 року асамблея продовжила санкції. На знак протесту делегація РФ заявила, що припиняє свої контакти з ПАРЄ до кінця 2015 року. РФ відмовилась подавати заявку на підтвердження повноважень на 2016-й і 2017 роки, вона не бере участі в роботі ПАРЄ і цього року.

У вересні 2017 року віце-спікер Держдуми РФ Петро Толстой заявив, що Росія не буде фінансувати ПАРЄ 2018 року. Сума щорічного внеску Росії на фінансування ПАРЄ становить приблизно €40 млн.

29 червня 2018 року бюро ПАРЄ за підсумками засідання у Страсбурзі ухвалило рішення про термінове розроблення проекту резолюції, яка дасть змогу повернути російську делегацію до роботи в асамблеї завдяки змінам правил і процедур асамблеї.

8 жовтня стало відомо, що бюро ПАРЄ відмовилося від пропозиції Ягланда не розглядати питання санкцій щодо національних делегацій. "Європейська правда" повідомила, що політичним групам і країнам – учасницям ПАРЄ розіслали від Ягланда закритий документ про "незаконність" санкцій проти РФ.

Комітет із питань правил процедури ПАРЄ підтримав поправки до проекту змін до правил уведення санкцій, що відкидають "прощення" Росії. Авторами поправок були українці.