Ірина Геращенко про зустріч президента з депутатами: Зеленський щиро прагне миру. Але наївно вірить, що йому вдасться переграти Путіна
На думку нардепки від "Європейської солідарності" Ірини Геращенко, президенту України Володимирові Зеленському здається, ніби він зможе "переграти" президента Росії Володимира Путіна, проте погоджена 1 жовтня "формула Штайнмаєра" – це кремлівська пастка.
Президент України Володимир Зеленський прагне миру, заявила 2 жовтня у Facebook нардепка від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко.
"Відбулася зустріч президента Зеленського з керівниками парламентських фракцій, на якій я представила позицію "Європейської солідарності" щодо підписання так званої формули Штайнмаєра. Зустріч мала закритий характер. Ми шануємо право влади на нерозголошення певних деталей переговорів, у той же час на цій зустрічі ми говорили про комунікаційний провал влади в інформуванні суспільства, ВР, журналістів, політикуму, експертів щодо ключового питання – миру. Це ненормально, коли Україна дізнається про підписання будь-яких документів у Мінську з російських ЗМІ", – написала Геращенко.
За її словами, "це неправильно, що Рада повністю виключена з обговорення процесів мирного врегулювання".
"У попередньому парламенті існувала неформальна мінська платформа, майданчик, де обговорювали і проблематику, і законопроєкти, пов'язані з питанням урегулювання... Ключові зауваження до документа – попередня влада не підписувала ніяких "формул Штайнмаєра", ми якраз стояли на позиції пріоритетності безпекового блоку. Ніяких виборів без сталої тиші, виведення російських військ і техніки не може бути апріорі. Ключове – питання кордону, тому так важливі миротворці, які могли б підготувати територію до місцевих виборів, моніторити демілітаризацію і провести реальне роззброєння. Зустріч тривала близько 40 хвилин. Безумовно, це важлива розмова, але недостатня для зняття всіх питань. Мої враження й відчуття, що Зеленський щиро прагне миру. Але так само щиро й дещо наївно вірить, що йому вдасться переграти [президента Росії Володимира] Путіна. Ми ж бачимо в цих кремлівських формулах пастки для України. Ми відверто говорили про це на зустрічі", – продовжила нардепка.
Геращенко зазначила, що "Європейська солідарність" разом із парламентською фракцією "Голос" звернулися до Зеленського з ініціативою про зустріч із фракціями, також опозиційні депутати запросили до Верховної Ради міністра закордонних справ Вадима Пристайка й начальника Генерального штабу Збройних сил України Руслана Хомчака.
"Це була б важлива для комунікацій і розуміння позицій зустріч. Тим більше на фоні хамських коментарів із боку РФ і бойовиків", – додала Геращенко.
1 жовтня члени тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на сході України і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачено порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів в ОРДЛО.
Як заявив президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України й після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації. "Ніяких виборів під дулами кулеметів не буде й не може бути", – підкреслив Зеленський. Він зазначив, що усунуто останню перешкоду на шляху проведення саміту "Нормандської четвірки".
П'ятий президент України Петро Порошенко вважає, що погоджена "формула Штайнмаєра" – це формула президента Росії Володимира Путіна. За словами Порошенка, формула кардинально змінює послідовність дій, передбачених Мінськими угодами.
У листі на ім'я спецпредставника ОБСЄ у тристоронній контактній групі Мартіна Сайдіка, який представник України у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кучма підписав 1 жовтня, ідеться, що Україна приймає текст формулювання імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство, поширений і погоджений дипломатичними радниками глав держав та урядів України, ФРН, Франції та РФ 11 вересня 2019 року.
2 жовтня у Верховній Раді нардеп від "Слуги народу" Богдан Яременко заявив, що домовленість, якої тристороння контактна група досягла в Мінську 1 жовтня, була умовою Росії для проведення зустрічі "Нормандської четвірки", водночас в України є свої "червоні лінії" щодо Донбасу. "Саме ці лінії – це те, що будемо відстоювати ми, депутати партії "Слуга народу", тоді, коли справа дійде до розгляду закону про порядок місцевого самоврядування. Той закон, який є, особисто мене не влаштовує, тому що там є положення про безумовну амністію, про місцеву міліцію і так далі, і так далі... Це все те, чого я не хочу, щоб було на моїй землі", – сказав Яременко.
У Європейському союзі вважають, що підписання "формули Штайнмаєра" може привести до подальших зусиль щодо виконання Мінських домовленостей у повному обсязі, заявила офіційна представниця Європейської служби зовнішніх зв'язків Мая Косьянчич.
У Кремлі розраховують, що найближчим часом настане ясність щодо дати проведення саміту в нормандському форматі, заявив 2 жовтня прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.