Якщо Гончарук піде, Маркарова може стати найдосвідченішою кандидаткою на посаду глави уряду – The Jamestown Foundation
У політичному порядку денному в Україні протягом найближчих місяців домінуватимуть фінансові та економічні питання, а не міркування безпеки, зазначає американська неурядова дослідна організація The Jamestown Foundation. На думку дослідників, нинішню міністерку фінансів Оксану Маркарову в цій ситуації можна вважати відповідною претенденткою на посаду прем'єра – у разі, якщо глава уряду Олексій Гончарук таки піде у відставку найближчими тижнями або місяцями.
Якщо Кабінет Міністрів розпустять найближчим часом, то в Україні одразу виникнуть політичні клани й угруповання, що призведе до непередбачуваних наслідків. Про це у статті, опублікованій 20 січня, пише американська неурядова дослідна організація The Jamestown Foundation.
Автор – професор економіки і старший науковий співробітник Польського інституту перспективних досліджень у Варшаві Владислав Іноземцев – зазначає, що економіка України на порівняно сильному підйомі після глибокого падіння, зумовленого потрясіннями, пов'язаними агресією Росії у 2014 році.
"Національна валюта, гривня, помірно зміцнилася щодо долара, що дає можливість економіці відновлюватися, але Україна досі має високу частку позикових коштів, – пише він. – Під керівництвом міністерки фінансів Оксани Маркарової – однієї із двох колишніх членів кабінету, яких президент [Володимир] Зеленський перепризначив на роботу в новому уряді, – влада почала посилювати запозичення, щоб знизити прибутковість, Національний банк п'ять разів знижував ставку рефінансування протягом 2019 року, знизивши її до 13,5% у грудні".
Після створення надійного інструмента для внутрішніх запозичень уряд залучив додаткових іноземних інвесторів, запропонувавши €1 млрд суверенних єврооблігацій і знизивши вартість запозичення на чверть проти попередньої пропозиції. Інфляція досягнула мінімуму після 2014 року – 4,3%, наголошено в матеріалі.
"Останніми місяцями також далося взнаки зростання невдоволення між міністеркою фінансів Маркаровою і міністром економіки Тимофієм Миловановим, колишнім професором університету США. Міністр економіки України вперше ввів нові податки на фізичних осіб – підприємців та малий бізнес, провокуючи тисячі людей вийти на вулиці на знак протесту, і не зміг презентувати остаточного варіанта найважливішого закону, який скасовував би заборону на торгівлю сільськогосподарськими землями. Отже, якщо прем'єр-міністр Гончарук зрештою піде у відставку впродовж найближчих тижнів або місяців, Маркарова може стати найдосвідченішою кандидаткою на посаду глави уряду", – пише автор.
Це особливо актуально, тому що у 2020 році конфронтація України з Росією, ймовірно, ослабне, оскільки президент РФ Володимир Путін стурбований внутрішніми питаннями конституційної реформи і перестановками в уряді.
"Тому можна очікувати, що фінансові та економічні питання, а не міркування безпеки домінуватимуть у політичному порядку денному в Україні протягом найближчих місяців. Вступивши в європейський економічний простір після укладення Угоди про асоціацію з Європейським союзом, Україна тепер має продовжити реструктуризацію економіки, включно зі створенням умов на відкритому ринку для орних земель, впровадженням ефективних методів боротьби з корупцією і реформуванням податкової системи. Це, звичайно, складні завдання, але після успішного вирішення проблеми суверенного боргу їх таки доведеться вирішувати", – резюмував Іноземцев.
15–16 січня YouTube-канал "Як обдурити президента" оприлюднив аудіозаписи розмов, які нібито відбулися між Гончаруком, міністеркою фінансів Оксаною Маркаровою, головою Національного банку України Яковом Смолієм та його заступницею Катериною Рожковою. Людина з голосом, схожим на голос Гончарука, на записах визнала, що вона "повний профан в економіці", а у президента Володимира Зеленського "дуже примітивне розуміння економічних процесів".
У Кабміні не підтвердили справжності прослуховування.
Президент України 17 січня доручив правоохоронцям протягом двох тижнів з'ясувати, хто причетний до появи "плівок Гончарука".
Прослуховування в кабінеті Гончарука розслідує СБУ.
17 січня прем'єр-міністр заявив, що написав заяву про відставку і передав її президенту з правом внесення в парламент, щоб "прибрати будь-які сумніви в повазі та довірі до глави держави". Гончарук пояснив, що заяву про відставку, яку він передав Зеленському, написав на ім'я спікера Верховної Ради і президент може передати документ до Ради у будь-який момент.
Згідно із законом про Кабмін, прем'єр-міністр мав подати заяву до Ради, а не президенту.
Зеленський на зустрічі з Гончаруком оголосив, що дає уряду шанс попрацювати ще, і попросив Гончарука до 4 лютого підготувати проміжний звіт про роботу Кабміну.
17 січня канал "Как обмануть президента" в YouTube було видалено разом з усіма відео.