Яременко: Відсутність логічних пояснень призначення Петра Литвина послом у Вірменії свідчить про те, що воно кулуарне
Призначення генерал-лейтенанта Петра Литвина послом України у Вірменії демонструє, що в Києва немає претензій до Єревану, який виступив проти територіальної цілісності України, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" український дипломат Богдан Яременко.
Призначення генерал-лейтенанта Петра Литвина послом України у Вірменії нелогічне, тому рішення про це, найімовірніше, було ухвалено кулуарно. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив український дипломат, колишній генеральний консул України у Стамбулі, голова благодійного фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко.
"Цікаво, що призначення Литвина відбулося відразу після підписання президентом закону про дипломатичну службу. Парламент намагався затвердити норму, відповідно до якої комітет у закордонних справах зміг би проводити консультації щодо таких призначень. А президент був рішуче проти цього. Зараз ми розуміємо, що він захищав своє право ухвалювати погані рішення. Адже вони ніяк не мотивовані. Неможливо пояснити, як у МЗС не знайшлося жодного дипломата, гідного стати послом України у Вірменії. Чим Литвин кращий за будь-якого директора департаменту або керівника відділу у МЗС? Відсутність логічних пояснень призначення Петра Литвина послом у Вірменії свідчить про те, що воно кулуарне і не виходить з інтересів України. Волюнтаризм і кумівство – типові українські болячки, характерні зокрема і для нинішнього глави держави", – зазначив Яременко.
Він наголосив, що Вірменія відмовилася підтримати резолюцію Генеральної Асамблеї ООН щодо Криму.
"Так, президент мав право призначати Литвина. Це його вибір. Але право не означає необхідність. Тут виникає питання не тільки до кандидатури, але і до країни, куди його призначили. Вірменія офіційно голосувала в ООН проти резолюції на підтримку територіальної цілісності України. Відсутність посла у Вірменії можна було розцінювати як дипломатичний демарш із нашого боку. А призначення посла демонструє, що в нас немає жодних претензій до Вірменії й відносини нормальні. Хоча те, як вони проголосували в ООН щодо Криму, – це підстава для розірвання дипломатичних відносин, а не просто відкликання посла. Це не просто дивне рішення, а ілюстрація серйозної проблеми в країні", – заявив дипломат.
За його словами, є ще низка країн, де досі немає послів України.
"Я конкретно не рахував, але без українських послів залишається десь 15–25% країн. Тобто там ці місця вакантні. Я розумію, коли в нас немає посла в Росії. Це демарш у відповідь на дії Москви проти України. Тут усе логічно. Але в інших випадках – це просто недопрацювання. Зокрема і президента. Але якщо він шукає на всі ці посади кумів чи близьких родичів, то зрозуміло, що на всі країни їх не вистачить. Це проблема", – резюмував Яременко.
Президент Петра Порошенка призначив Петра Литвина послом України у Вірменії 19 червня.
Із травня 2012 року Литвин був командиром 8-го армійського корпусу Сухопутних військ Збройних сил України. Під час бойових дій на сході у 2014 році він командував військами сектору "Д".
Як пише "Європейська правда", Литвина звинувачували в тому, що в серпні 2014 року під Іловайськом він кинув своїх підлеглих – у підсумку українські війська опинилися в оточенні.
Однак тимчасова слідча комісія Верховної Ради дійшла висновку, що інформація про його втечу не відповідає дійсності.
Старший брат Петра Литвина – Володимир Литвин – обіймав посаду спікера Верховної Ради у 2008–2012 роках, він позафракційний нардеп нинішнього скликання Ради. Інший брат – Микола Литвин – генерал армії України, із 2003-го до 2014 року очолював Держприкордонслужбу України.
19 грудня 2017 року Вірменія опинилася серед 26 країн, чиї делегації виступили проти ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції "Стан прав людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь".