Ярмарок благодійності, продовольчі набори та безкоштовний пісок у пісочницях абсолютно легальні – КВУ G

Кошель: Проблема торгівлі місцями в партійних списках залишається
Фото: Максим Михлик / Facebook

Кандидати можуть витрачати довільну суму грошей на рекламу, що зробить місцеві вибори дорожчими. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Складно говорити, у якому конкретно форматі та масштабі, але виборча гречка буде на місцевих виборах. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

"Кандидати можуть витрачати довільну суму грошей на рекламу. Отже, на нас чекає кілька місяців активного зомбування роликами, бордами, рекламою в інтернеті тощо. Це погано не тільки через низьку якість виборчої кампанії, але й через те, що зробить вибори дорожчими. Років п'ять тому провели дослідження на прикладі парламентських виборів в Україні та Польщі. І виявилося, що вибори у Верховну Раду обходяться партіям удвічі дорожче, ніж вибори в Сейм. Це притому, що кількість виборців у нас порівнянна. Відсутність регулювання у сфері реклами призведе до того, що небагаті кандидати не зможуть конкурувати", – розповів Кошель.

На його думку, проблеми підкупу виборців законодавець не розв'язав.

"Виборча кампанія стартує 5 вересня. Ярмарок благодійності, який уже розпочали окремі кандидати, продовольчі набори, безкоштовний пісок у пісочницях, оперативне розв'язання потреб виборців, на превеликий жаль, є абсолютно легальними до того моменту, поки кандидат не зареєструється офіційно. Усе це схоже на технології підкупу. Очевидно, виборча гречка буде й у цій кампанії. Зараз складно говорити, у якому конкретно форматі і масштабі. Але абсолютно зрозуміло, що без цієї проблеми ми не обійдемося", – зазначив співрозмовник.

Він вважає, що система виборів мера за два тури ускладнить ситуацію в Києві.

"На експертному рівні парламенту пропонували доопрацювати норму, щоб не проводити другого туру виборів мера, якщо кандидат №1 і №2 мають розрив більше ніж 30%. Але цього побажання не врахували. Як на мене, в Києві можливі вибори за один тур, тільки якщо чинний мер столиці Віталій Кличко зможе акумулювати підтримку різних політичних сил. Але з огляду на сьогоднішні рейтинги очевидно – на нас чекають вибори за два тури", – сказав Кошель.

Він підкреслив, застава для кандидатів на посаду мера столиці в розмірі 455 тис. грн не зможе стати перешкодою для технічних кандидатів.

"Я вважаю, що озвучена сума застави цілком коректна. Вона не має бути занадто великою, щоб не стати фінансовим бар'єром (раніше застава була просто неймовірною), але, з іншого боку, вона має бути значною, щоб стати бар'єром для так званих технічних кандидатів. Цілком очевидно, що без них ми не обійдемося. І ще є частина людей, які беруть участь у виборах, щоб запам'ятатися, попіаритися, заробити грошей на відволіканні голосів або на критиці. Таких прикладів у нас досить", – повідомив експерт.

Однією з головних проблем ухвалених змін до Виборчого кодексу Кошель вважає розширення партійної системи на вибори в місцеві ради маленьких громад розміром від 10 тис. жителів.

"Для тих сіл, де ніколи не було жодного партійного осередку і жодної партійної діяльності взагалі, законодавець не передбачив можливості для самовисуванців або блоку самовисуванців. Тобто всіх загнав у партійне рабство. А така можливість потрібна, щоб не встановлювати монополії для політичних партій", – зазначив співрозмовник.

На його думку, ухвалені зміни не розв'язали проблеми торгівлі місцями в партійних списках.

"Ухвалено принципову норму: кандидат може просуватися у виборчому списку тільки в тому разі, коли подолає 25-відсотковий бар'єр виборчої квоти. Тобто кандидати на початку списку мають більше шансів потрапити в раду. Може статися парадоксальна ситуація, коли кандидат, скажімо, №8, який не подолав бар'єра, але здобув більше голосів, не пройде, а кандидат №2, який набрав менше голосів, зможе стати депутатом. Це відкриває шлях для торгівлі місцями у виборчих списках, яка за масштабами нічим не буде відрізнятися від моделі закритих партійних списків. Тільки в цьому випадку кум, партійний спонсор, родич будуть розташовані під першими номерами у списках. Тобто проблема торгівлі місцями залишилася, хоча виборцям це спробують продати як реформу й систему з відкритими списками", – підкреслив Кошель.

Місцеві вибори в Україні призначено на 25 жовтня. Виборчий процес розпочинається за 50 днів до виборів, тобто 5 вересня.

16 липня Верховна Рада України внесла зміни у Виборчий кодекс. Як зазначили у пресслужбі парламенту, зміни торкнуться всіх видів виборів і всіх етапів виборчого процесу. Закон визначив, що вибори за партійними списками проводять на рівні територіальних громад із населенням понад 10 тис. виборців. Раніше пропорційну систему застосовували для великих населених пунктів, де проживало 90 тис. і більше виборців.