Єлісєєв заявив, що ні Трамп, ні Байден у розмові з Порошенком не згадували про Burisma

Єлісєєв: Владі треба зробити все можливе, щоб мінімізувати загрози у відносинах зі США
Фото: censor.net.ua

Український дипломат, колишній заступник глави Адміністрації п'ятого Президента Петра Порошенка Костянтин Єлісєєв заявив, що ні оточення президента США Дональда Трампа, ні ексвіцепрезидент Джо Байден під час каденції Порошенка не порушували питання компанії Burisma.

Колишній віцепрезидент США Джо Байден і чинний глава держави Дональд Трамп у розмовах з експрезидентом України Петром Порошенком ніколи не згадував про компанію Burisma або свого сина Гантера. Про це в інтерв'ю виданню "Сегодня" повідомив дипломат, колишній заступник глави Адміністрації Президента України Костянтин Єлісєєв.

"Скажу однозначно, що ніхто не звертався із цього питання. Більше того, я брав участь у багатьох заходах щодо лінії Україна – США, у тому числі і найвищого рівня. Були і телефонні розмови президента Порошенка з президентом  [Дональдом] Трампом і віцепрезидентом Байденом, коли він ще був віцепрезидентом. І, повірте мені, слово "Burisma" або ім’я сина Байдена ніколи не порушувалося. У тому числі, ще раз підкреслюю, під час телефонних і будь-яких контактів із віцепрезидентом Байденом. Мені на пам'ять приходять лише різні спекуляції у пресі. Але, ще раз підкреслю, під час безпосередніх контактів президента Порошенка з керівництвом США такі питання не порушувалися", – зазначив Єлісєєв.

Він розповів, що з обранням Трампа у відносинах між двома країнами з'явилося багато викликів.

"Були певні звинувачення, нібито українська сторона зробила ставку на представника від демократичного табору, на Гілларі Клінтон, і що нібито це заважало встановленню як особистих контактів, так і розбудові міждержавних відносин. Звичайно, було вжито багато зусиль, щоб розвінчати ці міфи. Насправді ми намагалися розбудовувати двопартійну підтримку", – підкреслив дипломат.

Сподіватися на те, що до виборів президента США у 2020 році українській стороні вдасться зробити щось якісно нове у відносинах,  марно, вважає він.

"На жаль, вони будуть заручниками цієї проблеми і цього скандалу, і зараз треба зробити все можливе, щоб мінімізувати загрози", – додав Єлісєєв.

Байден-молодший працював у раді директорів Burisma Group. Після зміни влади в Україні у 2014 році Генеральна прокуратура України розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу було закрито. У 2016 році Байден-старший вимагав звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана з кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень з боку Джо Байдена або його сина Гантера.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в американському Конгресі.

Як випливає зі стенограми телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.

На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Пізніше Трамп назвав суму $100 тис.

Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.