Йованович порівняла Україну зі США початку XIX століття
За 25–30 років після проголошення незалежності Сполучені Штати перебували у складній ситуації, гарантій виживання країни не було. У схожому становищі перебувають сьогодні пострадянські держави, зокрема Україна, заявила ексамбасадорка США в Києві Марі Йованович. Вона закликала владу Штатів продовжити підтримку України.
Сполученим Штатам необхідно продовжувати підтримувати Україну, яка перебуває у складному становищі через війну з Росією, і не чекати швидких результатів. Про це, виступаючи у Джорджтаунському університеті 12 лютого, заявила колишня амбасадорка США в Україні Марі Йованович. Виступ транслював у YouTube PBS NewsHour.
Вона порівняла ситуацію в Україні з першими роками незалежності США, яку було проголошено в 1776 році.
"Згадайте, де були США за 25–30 років після оголошення незалежності. Наша країна була в біді. [Президент Томас] Джефферсон турбувався, чи зможемо ми впоратися. І подумайте про пострадянські країни. У багатьох із них, зокрема в Україні, яка воює з Росією, теж думають, чи зможуть вони впоратися. Але оскільки ми сприймаємо це крізь прискорену хронологію, то думаємо: "Чому це досі не закінчилося? Чи дійсно вони потребують подальшого одержання допомоги?" Думаю, так, ми маємо продовжувати, маємо робити більше, ніж раніше", – сказала дипломатка.
Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Time заявив, що його країна не покладатиметься на жодну іншу, нагадала Йованович. На її думку, це неможливо: навіть США потребують допомоги союзників і залежать від них.
"Імовірно, Україна це розуміє також, і, думаю, вона тягнутиметься до США. На щастя, у нас є двопартійний консенсус про підтримку України. Це важливо для України, і це необхідно для нас і наших інтересів, тому що Росія нас там випробовує", – зазначила ексамбасадорка.
Це був перший публічний виступ Йованович після звільнення з Державного департаменту.
Вона очолювала посольство США в Україні у 2016–2019 роках, покинула посаду у травні 2019-го. У Держдепартаменті заявляли, що відставка була плановою. За даними Associated Press, амбасадорку відкликали достроково через відмову особисто просити українських чиновників про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена, сина американського політика Джо Байдена, якого президент Дональд Трамп вважав одним з основних конкурентів на майбутніх виборах глави Білого дому.
У жовтні під час закритих слухань у справі імпічменту Трампа Йованович сказала, що її відставка стала результатом тиску президента на Держдепартамент США.
У листопаді Трамп заявив журналістам, що Йованович – імовірно, "дуже гарна жінка", але він нічого про неї не знає. Того самого місяця президент США розкритикував колишню амбасадорку, сказавши, що скрізь, де вона працювала, справи йшли погано.
Ситуація з Гантером Байденом стала причиною запуску процедури імпічменту Трампа в Конгресі. Як випливає зі стенограми телефонної розмови Трампа та президента України Зеленського, яка відбулася 25 липня 2019 року, під час бесіди український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою проти компанії Burisma, у якій працював Байден-молодший.
10 грудня в Конгресі презентували статті, за якими обвинувачують Трампа: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Трамп заради власної політичної вигоди проігнорував національні інтереси США, коли просив Зеленського втрутитися у вибори президента США у 2020 році, вважали конгресмени від Демократичної партії.
18 грудня Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа. Він став третім президентом США, якому оголосила імпічмент Палата представників.
5 лютого верхня палата американського парламенту відхилила обидві статті обвинувачення.