Йованович про необхідність антикорупційного суду в Україні: Багато американських компаній хочуть тут працювати, але не наважуються зайти
Антикорупційний суд необхідний для створення єдиних правил гри та справедливої системи правосуддя як для українців, так і для іноземних партнерів, заявила посол США в Україні Марі Йованович.
Посол США в Україні Марі Йованович заявила в інтерв'ю "Цензор.НЕТ", що створення антикорупційного суду необхідне для поліпшення бізнес-клімату в країні.
"Під антикорупційним судом ми, і МВФ, і, думаю, Венеціанська комісія розуміємо орган чи організацію, яка не залежить від чинних структур і складається із суддів, обраних за допомогою незалежного конкурсного процесу. Суд, у якому народ упевнений, куди буде обрано чесних людей, високоморальних людей, сміливих, людей, що стали професіоналами", – заявила Йованович.
За її словами, створення такого суду дуже важливе для України, щоб "справи, які просувають НАБУ і САП, пройшли слухання в реформованій судовій системі".
"Тому я вважаю, що це важливо: реформа системи правосуддя і продовження антикорупційної реформи в тому, що стосується цього спеціального суду, а також в інших сферах. Це критично важливо, і цього хоче український народ, а також партнери України. Багато американських компаній працюють в Україні, і ще більше дуже хочуть тут працювати, але поки не наважуються сюди зайти. Усі ці інвестори хочуть, щоб були єдині правила гри; щоб, коли вони прийдуть в Україну, до них ставилися так само, як до українських та інших іноземних компаній. Щоб, якщо виникне діловий спір, існувала система правосуддя, у якій вони будуть упевнені, що якщо вони мають рацію, їх вислухають і справедливість переможе. Я б сказала, що багато з цих питань пов'язані між собою: система правосуддя, система судів, просування антикорупційних зусиль, щоб іноземні компанії, та й українські компанії не відчували потреби обходити систему – заплатити, наприклад, кому-небудь, щоб їм дали ліцензію, або ще щось", – продовжила американський посол.
Вона додала, що у створенні сприятливого бізнес-клімату в країні все взаємопов'язано.
30 вересня 2016 року в Україні набули чинності конституційні зміни в частині правосуддя і новий закон "Про судоустрій і статус суддів", який парламент ухвалив 2 червня. Згідно із законом, передбачають створення Вищого антикорупційного суду, який буде розглядати окрему категорію справ, підслідних антикорупційному бюро. Водночас дати початку функціонування антикорупційного суду в законі не прописано.
9 жовтня Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновку щодо українських законопроектів №6011 та №6529 про створення антикорупційних судів в Україні.
Експерти не підтримали запровадження розгалуженої системи антикорупційних палат, що було передбачено в законопроекті №6529. У комісії також розкритикували низку положень законопроекту №6011, звернувши увагу на неприпустимість політизації процесу призначення суддів та необхідність дотримання Конституції під час процедур відбору.
20 жовтня президент України Петро Порошенко заявив про необхідність розроблення нового законопроекту про антикорупційний суд.
Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов'язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським союзом та Міжнародним валютним фондом.
Зараз справи, які розслідує Національне антикорупційне бюро, розглядає Солом'янський районний суд, оскільки саме в цьому районі розташоване відомство. Директор НАБУ Артем Ситник заявляв, що суди часто затягують справи бюро.