Юрист Куйбіда: Рішення КСУ про незаконність ліквідації Верховного Суду призведе до ще більшого кадрового голоду в судовій системі G

Куйбіда: На думку КСУ, відбулося просто перейменування, а не створення нової структури
Фото: slovoidilo.ua

Визнання Конституційним Судом України незаконності ліквідації Верховного Суду не вплине на роботу останнього, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" головний експерт групи судової реформи "Реанімаційного пакета реформ", член Громадської ради доброчесності Роман Куйбіда.

Рішення Конституційного Суду України про незаконність ліквідації Верховного Суду призведе до ще більшого кадрового голоду в судовій системі країни. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив головний експерт групи судової реформи "Реанімаційного пакета реформ", член Громадської ради доброчесності Роман Куйбіда.

"Рішення КСУ не вплине на роботу Верховного Суду. Єдине, суддів ВСУ, які не подавали на конкурс у новий ВСУ або провалили його, мають перевести в новий ВСУ рішенням Конституційного Суду. Очевидно, склад Верховного Суду можуть поповнити ще на 12 осіб, які мали б пройти кваліфікаційне оцінювання. Але КСУ сказав, що законодавці повинні додатково визначити процедуру та критерії такого оцінювання. Тобто навіть без закону ці судді зможуть працювати. Їх із посад не звільнили. Щоправда, їх мають перевести у Верховний Суд України. Це має такий вигляд, що Верховний Суд не є новим. Такий висновок можна зробити, зважаючи на те, що, на думку КСУ, відбулося просто перейменування, а не створення нової структури. Позитивних наслідків я тут особливо не бачу, крім лише того, що мають закрити питання кількох суддів, які були в підвішеному стані. Маючи статус суддів ВСУ, вони не вершили правосуддя і не отримували зарплати", – зазначив Куйбіда.

Він підкреслив, що тепер усі судді ВСУ, які пішли у відставку, зможуть розраховувати на високу довічну допомогу.

"Загалом це рішення багато в чому ускладнило ситуацію. Зокрема у фінансовому плані. Ідеться про зростання грошового утримання суддів у відставці. Раніше на велике грошове утримання могли розраховувати лише ті судді, які пройшли кваліфікаційне оцінювання й після цього відпрацювали три роки на посадах у Верховному Суді. Тепер цю норму вилучають, отже, велике грошове утримання матимуть усі судді, які тільки підуть у відставку. У бюджеті коштів на це не закладено, тому зросте навантаження на платників податків. До того ж такий підхід стимулюватиме багатьох суддів піти у відставку просто зараз. Який їм сенс працювати три роки? А це призведе до ще більшого кадрового голоду в судовій системі. І найближчим часом цю проблему навряд чи буде розв'язано", – заявив Куйбіда.

18 лютого КСУ визнав, що зміна назви закладу з "Верховний Суд України" на "Верховний Суд" не передбачає припинення діяльності та ліквідації суду. Також КСУ визнав неконституційним конкурс на посади суддів у новому Верховному Суді. Конституційний Суд дійшов висновку, що положення Конституції, які стосуються оцінки суддів, має бути деталізовано в законі.

У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів, а також зміни до Конституції в частині правосуддя. Вони скасували процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також ліквідовано вищі спеціалізовані суди, створено касаційну інстанцію, яка гарантує захист права на справедливість громадянину України. Передбачено поступове підвищення окладу суддів.

Перший конкурс у новий Верховний Суд розпочався в листопаді 2016-го і завершився в липні 2017 року. Учасники конкурсу пройшли професійні і психологічні тести, перевірки Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Громадської ради доброчесності. 29 вересня 2017 року Вища рада правосуддя рекомендувала п'ятому президенту України Петрові Порошенку 111 кандидатів для призначення на посади суддів Верховного Суду. Судді склали присягу 11 листопада 2017 року.

До складу нового Верховного Суду має входити не більш ніж 200 суддів. У його складі діє п'ять судів – Велика палата Верховного Суду, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд і Касаційний цивільний суд.

Частина суддів ліквідованого ВСУ не погодилася з реформою і 6 жовтня 2016 року оскаржила низку положень закону до КСУ.