Юрист Маселко: Думаю, Вовк і його хлопці навряд чи будуть тікати. Вони зроблять усе, щоб розбити підозри проти себе
Голову Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка та інших суддів, які фігурують в опублікованих НАБУ записах розмов, може бути притягнуто до кримінальної відповідальності, оскільки для цього є достатня кількість фактів їхньої протиправної діяльності. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив юрист, член Громадської ради доброчесності Роман Маселко.
Голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк та інші судді, які фігурують в опублікованих НАБУ записах розмов, навряд чи спробують утекти з України, тому будуть робити все можливе, щоб "розбити" підозри проти себе. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив юрист, член Громадської ради доброчесності Роман Маселко.
"Те, що відбулося, – це наслідок відсутності реального очищення цього суду. Він завжди працював із владою й ухвалював кон'юнктурні, замовні рішення. Зокрема, такі рішення ухвалювали у справах, пов'язаних із Майданом. Це вже давно відомо. Думаю, Окружний адмінсуд почав працювати з новою владою, демонструючи свою лояльність. До речі, влада завжди хотіла мати вплив на цей суд, бо саме він розглядає всі спори, пов'язані з центральними органами влади. Ну, зрозуміло, окрім Верховної Ради, президента, ЦВК тощо. На оприлюднених записах усе розкладено по поличках: як і на кого впливали, у який спосіб ухвалювали рішення", – сказав юрист.
Він уважає, що розголос сприятиме притягненню винних до відповідальності.
"Рішення, на якому базувалася атака на Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС), ухвалив суддя, який успішно пройшов оцінювання ще рік тому. Незважаючи на очевидні факти, що це сумнівний суддя. На плівках дуже показовою була одна з його фраз: мовляв, якщо раніше якісь дії були для нього неприйнятними, то зараз вони абсолютно прийнятні. Тобто він зрозумів, що можна переступати будь-які червоні лінії – жодного покарання не буде. Тому для мене тут усе логічно – рано чи пізно це мало статися. Публічність у цьому випадку дає надію на те, що справу не закриють. Принаймні, суспільство в курсі – тому може контролювати процес. Узагалі, якщо говорити про суддів, то там дуже складно довести склад злочину. Практично нереально. Усі це розуміють і ухиляються від відповідальності. А розголос щонайменше відіб'ється на їхній репутації", – підкреслив Маселко.
На його думку, перспективи цієї справи дуже гарні.
"У цьому випадку є факти, які можуть привести й до кримінальної відповідальності. Це і тиск на інших суддів, і замовні рішення. Усе це потрібно розслідувати. Якщо голова суду розповідає судді, які рішення йому треба ухвалити, – це вже злочин. Те саме стосується спроб незаконного впливу на ВККС. Тут дуже добре проглядається кримінальна відповідальність. Зазвичай мотиви злочину непросто довести, але в цьому випадку все зрозуміло. Тому з юридичного погляду перспективи в цієї справи дуже гарні. Напевно будуть проводити експертизу. Потрібно ще встановити приналежність голосу на аудіо. Хоча запис зроблено доволі чисто – можливо, обійдеться й без цього. Тому тут дійсно є можливість притягнути до відповідальності всіх фігурантів цієї справи", – заявив співрозмовник.
Він зазначив, що омбудсменка Людмила Денісова, яка фігурує в оприлюднених аудіозаписах, продовжує виконувати свої обов'язки.
"Вища рада правосуддя вже зараз може притягувати цих суддів до дисциплінарної відповідальності. Там достатньо обґрунтованих сумнівів. А взагалі ця ситуація показала нам глобальну проблему: що робить голова суду, як формують ВККС, у який спосіб діє уповноважена з прав людини тощо. Найсмішніше, що вже завтра та сама Денісова обиратиме нових членів ВККС. А там такі кандидати – просто жах! Це треба зупиняти. Навіть більше, усі судді, які фігурують у записах, продовжують виконувати свої обов'язки. Тільки якщо генпрокурор або його заступник підпишуть підозру, з'явиться можливість вимагати звільнення цих суддів. Я думаю, Вовк і його хлопці навряд чи будуть тікати. Вони зроблять усе, щоб розбити підозри проти себе", – резюмував Маселко.
26 липня співробітники НАБУ і Генпрокуратури провели обшук в Окружному адміністративному суді Києва. За інформацією ГПУ, судді цього суду системно втручалися в діяльність вищих органів влади України. За словами керівника управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергія Горбатюка, повідомлення про підозру підготовлено керівництву суду та чотирьом суддям.
Горбатюк також заявив, що генпрокурор Юрій Луценко "спочатку відмовляв йому в зустрічах, а потім просто поїхав у відпустку", тому проводили обшуки у приміщенні суду, але не в кабінетах суддів. Глава ГПУ стверджує, що Горбатюк до нього не звертався. Генпрокурор сказав, що ухвалить рішення про погодження підозр суддям Окружного адмінсуду Києва 31 липня.
29 липня прессекретарка Луценка Лариса Сарган повідомила, що тільки сьогодні підозри суддям Окружного адмінсуду надійшли на підпис заступника генпрокурора.
В ОАСК заявили про грубе втручання у свою діяльність, спроби тиску на суддів та їх дискредитацію.