"Качай або плати". "Газпром" у січні більше ніж у двічі переплатив за транзит газу через українську ГТС
Російська компанія "Газпром" перекачала через Україну 46% сплаченого обсягу газу, повідомили в компанії "Оператор газотранспортної системи України". Порівняно із січнем 2019 року обсяг транзиту через українську ГТС упав приблизно на 70%.
Транзит російського газу в Європу через територію України в січні 2020 року становив 2,55 млрд м&³3;, при тому, що за умовами нового контракту компанія "Газпром" оплатила постачання з розрахунку 5,518 млрд м&³3;. Про це 3 лютого повідомив у Facebook голова компанії "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон.
"Сплачені потужності використано на 46%", – констатував він.
"Газпром" на своєму сайті стверджує, що перекачав через кордон України 2,65 млрд м&³3;.
Видання РБК вважає, що різниця пояснюється постачаннями газу на територію окремих районів Донецької та Луганської областей; цей облік у Києві не ведуть.
Незважаючи на скорочення постачань газу в Європу, "Газпром" змушений оплачувати весь заявлений до транзиту обсяг за умовами "качай або плати", що становить приблизно $175 млн на місяць, пише видання.
Порівняно із січнем 2019 року скорочення обсягу транзиту через українську ГТС становило майже 70%: рік тому було перекачано 8,065 млрд м&³3;.
Експерти РБК пояснюють падіння обсягів транзиту теплою європейською зимою, високим рівнем відбору газу з підземних сховищ газу в Європі, а також переорієнтацією частини постачань на новий морський газопровід "Турецький потік".
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу сплив 31 грудня 2019 року.
30 грудня 2019 року прем'єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що НАК "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років.
"Газпром" виплатив Україні майже $3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу, водночас російська та українська сторони домовилися обнулити взаємні претензії за судовими позовами.
Мінімально гарантоване прокачування за новою угодою становить 65 млрд м&³3; газу протягом першого року і 40 млрд м&³3; протягом наступних чотирьох. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту з транзиту газу Україна отримає більше ніж $7 млрд.