КДБ намагався перешкодити поширенню правдивої інформації про аварію на ЧАЕС – директор архіву СБУ
Директор галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут розповів, що керівництво Комуністичної партії знало про масштаби катастрофи на Чорнобильській атомній станції, проте приховувало інформацію від населення.
Влада УРСР знала, чим загрожує аварія на Чорнобильській АЕС, проте відтермінувала рішення про евакуацію, щоб провести першотравневу демонстрацію. Про це розповів директор галузевого державного архіву СБУ, історик Андрій Когут в інтерв'ю "Радіо Свобода".
Історик розповів, що КДБ доповідав першому секретареві Центрального комітету Комуністичної партії України Володимиру Щербицькому про виявлену під Києвом машину з величезним радіоактивним фоном, і що костюми дітей, які брали участь у першотравневій демонстрації, мали високий радіоактивний фон.
"Інформування КДБ ще до 1 травня показує те, що режим знав про те, що відбувається, про те, які є загрози, але водночас відтягнув рішення про евакуацію і провів не лише першотравневу демонстрацію, а й низку інших заходів... Для партії було важливо показати, що режим є сильним, що "комунізм завжди з нами", а життя людей, які брали участь у цьому, з ними не рахувались", – підкреслив він.
Когут додав, що в архіві є дані про те, як проходила ліквідація наслідків Чорнобильської катастрофи.
"КДБ намагався контролювати чутки, які почали ширитись між населенням Києва та України загалом, і намагався перешкодити поширенню правдивої інформації про те, що відбулось", – розповів учений.
Директор архіву додав, що документи про аварію на ЧАЕС мали грифи "таємно" чи "цілком таємно". До них мали доступ лише працівники КДБ або керівництво партії.
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції у квітні 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, ухваленою у 1988 році, аварія на ЧАЕС – одна з двох, яку оцінили максимальним, сьомим, рівнем небезпеки. Співмірною з нею за масштабами є тільки катастрофа на японській АЕС "Фукусіма-1" 2011 року.
6 червня 2018 року в СБУ повідомили, що документи державного архіву про аварію на Чорнобильській АЕС внесли до реєстру ООН із питань освіти, науки і культури.
Документи всебічно відображають причини, процес і наслідки аварії, яка сталася у 1986 році, реакцію радянської влади і тодішніх спецслужб. Частину колекції становлять документи з розсекречених фондів КДБ, зазначили в СБУ.