Керівник Чорноморської митниці розповів про свої доходи та відповів на звинувачення в корупції
Виконувач обов'язків голови Чорноморської митниці Олександр Щуцький розповів про бізнес дружини, про те, на які гроші й коли купував Bentley і як він був консультантом нардепа.
Виконувач обов'язків голови Чорноморської митниці Олександр Щуцький у своєму Facebook розповів, що до приходу на митну службу займався бізнесом і що не приховує своїх тодішніх доходів.
"Журналісти Bihus.info попросили прокоментувати ситуацію з корупцією на митниці. Мені приховувати нічого, тому я завжди відкритий до спілкування з журналістами. Але дивують спроби пов'язати моє минуле й минуле моєї сім'ї з корупцією на митниці за всі роки й бажання приписати мені всі смертні гріхи, які тільки є або були там. Я щиро поважаю прагнення журналістів розслідувати реальну ситуацію в цій сфері, але, щоб припинити спекуляції на цю тему, пов'язані з моїм ім'ям, готовий публічно відповісти на всі питання", – написав він.
Голова митниці підкреслив, що не "сколотив" статків на митниці, оскільки був фінансово незалежним ще до приходу на цю роботу.
"Бізнес до роботи на митниці. Я прийшов на митну службу в кінці 2016 року. До цього часу займався бізнесом. У 2010 році через розбіжності з партнерами я вирішив вийти з бізнесу. Це було важке рішення, але я про нього не шкодую. Робота в бізнесі дозволила мені почувати себе фінансово незалежним, а одним із результатів стало придбання Bentley у 2008 році. Але, повторюся, купівля машини була зроблена задовго до роботи на митниці й навіть до мого виходу з бізнесу. Тому акцентувати на цьому увагу й говорити, що я "сколотив" на якихось там схемах на митниці, розбагатів, у результаті чого "скупив собі автопарк елітних авто", – маніпуляція в чистому вигляді", – заявив Щуцький.
Він також пояснив, як у його декларації з'явився автомобіль Bentley.
"Після виходу з бізнесу кілька років я не працював, чого теж не приховую, хоча це останнє, про що публічно хотілося б говорити. Тому в декларації 2016 року, перед конкурсом на держслужбу, крім невеликих консультацій, декларувати не було чого. Але так як Bentley на той момент був серед мого майна, він був внесений до декларації поряд з автомобілем дружини. Куплені вони були не у 2015 році, а задовго до цього. Але я вже стільки разів про це говорив, що не розумію, чому ця тема до цих пір викликає питання", – написав голова митниці.
Щуцький розповів, що консультував народного депутата VII скликання Михайла Апостола, і дохід від цієї діяльності вніс у декларацію за підсумками 2015 року.
"Але моє консультування Апостола жодним чином не могло бути пов'язано з роботою митниці від слова зовсім, так як я до того моменту не те що не не працював там, навіть подумати про це не міг. Так як Апостол був радником міністра МВС Арсена Авакова, за теорією змови я нібито консультував і його на цей предмет. Але ці вигадки не те що коментувати, про них говорити навіть смішно. Ніякого зв'язку між Апостолом і митницею і тим більше Аваковим і митницею – не було. У цій історії немає ні найменшого факту, крім перерахування прізвищ. У цьому ж зв'язку дивними є спроби зв'язати мене і Віталія Коваля, якого я консультував у тому ж 2015 році. Не шукайте сенсацію там, де її немає. Ніяк інакше, крім як втратою часу, це не закінчиться", – переконаний він.
Митник розповів і про доходи своєї дружини від бізнесу.
"Автомобіль дружини. По правді, я б не робив публічних заяв, якби це не почало стосуватися сім'ї. Моя дружина вже 17 років займається сімейним бізнесом із батьком і братом по виробництву блоків живлення. Їхнім обладнанням користується безліч великих українських компаній. Я ніколи не мав відношення до цього бізнесу і до цих пір захоплююся дружиною, яка розібралася в тонкій інженерній роботі і стільки років успішно розвиває бізнес зі своїм батьком. Автомобіль вона придбала сама, завдяки своєму бізнесу і взявши на суму, якої не вистачало, кредит у банку. Цьому є всі докази, виписки і т.д., було б бажання перевірити. Тому подавати цю історію у прив'язці до мого імені – спроба поставити мене поруч із "шаблонними" корупціонерами", – вважає Щуцький.
Він заявив, що здивований, чому журналісти не запитують його про результати роботи на митниці.
"Наприклад, про контрабанду чорногорського токсичного піску, поставки якого наша митниця зупинила? Європа бореться із брудом, а контрабандисти ввозять його сюди, перетворюючи Україну на звалище європейських відходів. Вартість операції, якій ми запобігли, – близько €50 млн. Якби ми всі були "по вуха в корупції", про яку так багато зараз пишуть, зупиняли б ми такі великі поставки? Або недавня ситуація зі спільними діями Служби безпеки України та Чорноморської митниці щодо припинення вимагання з боку співробітника митниці. Чомусь деякі спробували подати це із прив'язкою до мене, мовляв, якщо на Чорноморській митниці, значить, під моїм патронажем. Але нічого, що я на службі лише з листопада, а даний факт мав місце бути щонайменше рік? І що СБУ вдалося виявити їх у співпраці з митницею, в тому числі за мого сприяння?" – написав автор.
Щуцький закликав обговорювати факти, а не маніпуляції.
"Але це нікому не цікаво, адже для красивої картинки, звичайно, вигідніше проводити зовсім інші паралелі. Але давайте відштовхуватися від фактів і говорити про речі, яким є підтвердження, а не тільки здогадки й маніпуляція. Адже успішне проведення реформи митниці буде залежати і від того, наскільки ми готові не піддаватися на уявні сенсації та надавати підтримку державі в її імплементації", – резюмував він.
18 грудня 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про реорганізацію Державної фіскальної служби (ДФС). Вона передбачає поділ ДФС на Державну податкову службу, до складу якої будуть входити підрозділи податкової міліції, і Державну митну службу як окремі центральні органи виконавчої влади.
2 жовтня Кабмін затвердив регіональну структуру Державної митної служби України, скоротивши кількість митниць до 16 із 26.
Чорноморська регіональна митниця об'єднує Херсонське та Миколаївське відділення, 16 листопада 2019 року її зареєстрував Мін'юст, а Щуцького призначили виконувачем обов'язків голови Чорноморської митниці, пише "РБК-Україна".
12 лютого в інтерв'ю агентству він заявив, що контрабандисти в Україні почали застосовувати нові схеми, через які їх набагато важче викрити.