Клімкін про ситуацію в Азовському морі: Спрацює тільки поєднання політики, заходів безпеки та юридичних дій
Українська сторона прогнозувала ситуацію, яка зараз відбувається із затриманням кораблів в Азовському морі, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
У ситуації, яка склалася в Азовському морі, слід діяти комплексно. Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в ефірі каналу ICTV 3 вересня.
"Ми передбачали такий розвиток. І передбачали його не вчора і не позавчора. Ми прекрасно розуміли, що РФ почне контрольовану ескалацію і почне піднімати ставки. Прекрасно зрозуміло чому. І наші дії не мають бути сконцентровані тільки на політиці, безпеці або юридичних питаннях. Спрацює тільки поєднання всього. По-перше, це наша військова присутність на узбережжі, протидесантні дії і подальша присутність в Азовському морі. Ми маємо її розвивати, без цього, звичайно, не переможемо. Друге – те, що ми робимо з нашими друзями і партнерами... Розуміння цього є, і вони називають це дуже прямо. Третє – звичайно, юридичні дії. У нас зараз є арбітражний позов у рамках конвенції з морського права", – сказав Клімкін.
Він уважає, що Україна виграє цей позов.
"Там буде все дуже-дуже чітко стосовно і того, що робить Росія, юридичне визначення, а головне – яку шкоду потім Росія нам має відшкодувати. Уважаю, що тільки поєднання цього всього має спрацювати. І ще, ми намагаємося сконцентрувати наших партнерів на те, щоб і політично, і юридично Азовське море було визнано звичайним територіальним морем", – додав міністр.
У квітні російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Протягом чотирьох місяців РФ затримала понад 150 іноземних суден, які прямували в українські порти, повідомив 21 серпня прес-секретар Держприкордонслужби України Олег Слободян.
У Держприкордонслужбі зазначили, що Росія має право оглядати судна в межах договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки.
10 липня в українському парламенті зареєстрували проект постанови №8583 "Про звернення Верховної Ради України до президента, міністра оборони стосовно договору між Україною та РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки". Автори постанови запропонували главі держави подати до Верховної Ради проект закону про денонсацію договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря й Керченської протоки.
27 серпня заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль заявила, що денонсація угоди з Росією щодо Азовського моря дасть можливість Кремлю заявити про територіальний спір.
28 серпня командувач Військово-морських сил України Ігор Воронченко заявив, що Україна збільшить корабельне угруповання в Азовському морі.
Президент України Петро Порошенко доручив розпочати підготовку до засідання Ради національної безпеки і оборони щодо ситуації з РФ в Азовському морі.
31 серпня міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявляв, що через дії РФ в Азовському морі вантажопотік морського порту Маріуполя знизився більше ніж на 10%, а Бердянська – більше ніж на 20%.
Договір 2003 року передбачає, що Азовське море є внутрішніми водами України і РФ, його розмежовує лінія державного кордону відповідно до угоди між сторонами. Згідно з документом, торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапорами РФ чи України, які експлуатують із некомерційною метою, мають в Азовському морі і Керченській протоці свободу судноплавства. Угоди про розмежування моря лінією держкордону так і не підписали.