Коболєв розповів про "козирі в колоді" на переговорах із "Газпромом"
Під час переговорів про транзит російського газу через українську газотранспортну систему Україна дістала від Європейської комісії чітке визнання надійності та ефективності української ГТС та українського транзитного маршруту загалом, заявив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв повідомив у Facebook, що під час переговорів із "Газпромом" про транзит російського газу через українську газотранспортну систему в України була "дуже сильна позиція".
"Із мого персонального досвіду це були перші переговори з "Газпромом" та РФ, на яких українська сторона мала справді дуже сильну позицію. Рекордні запаси газу, завершений анбандлінг, підготовлена та протестована для довготривалої роботи в реверсі газотранспортна система, своєчасні санкції проти "Північного потоку – 2", новий Стокгольмський арбітраж – це були козирі в нашій колоді, які ми наполегливо збирали останні роки. Саме завдяки ефективній підготовчій роботі сьогодні вдалося уникнути чергової газової кризи", – написав він.
Коболєв додав, що під час підготовки угод Україна дістала від Європейської комісії чітке визнання надійності та ефективності української ГТС та українського транзитного маршруту загалом.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу спливає 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
У 2018–2019 роках відбулося кілька раундів тристоронніх (третьою стороною є Єврокомісія) газових переговорів на високому рівні. 20 грудня 2019 року в Мінську представники України, РФ та Єврокомісії "досягли остаточної домовленості з принципових позицій" щодо транзиту російського газу, повідомили в Офісі президента України. У російському "Газпромі" розповіли, що Україна та РФ підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України й урегулювання взаємних вимог.
Міністр енергетики Росії Олександр Новак повідомив, що російська й українська сторони домовилися обнулити взаємні претензії за судовими позовами з 1 січня. "Газпром" виплатив Україні майже $3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.
30 грудня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що НАК "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років із можливістю його продовження на 10 років на аналогічних умовах. Мінімальні гарантовані обсяги прокачування протягом першого року становитимуть 65 млрд м&³3; газу, а потім – по 40 млрд м&³3;.
Президент України Володимир Зеленський розповів, що протягом дії п'ятирічного контракту Україна отримає понад $7 млрд.
Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив, що, окрім контракту про транзит, сторони підписали договір про регулювання, згідно з яким "Газпром" і "Нафтогаз" відкликають усі поточні позови та скарги.