Коктейль "Дюшес". Опубліковано уривки зі щоденника Родченкова про підміну допінг-проб росіян напередодні Ігор у Сочі
Рукописний щоденник екс-глави Московської антидопінгової лабораторії Григорія Родченкова з докладним описом підготовки маніпуляцій із допінг-пробами напередодні Олімпіади 2014 року МОК прийняв як доказ порушення Росією антидопінгових правил.
Колишній глава Московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков передав Міжнародному олімпійському комітету особистий щоденник, у якому він детально описував перебіг підготовки до масштабної маніпуляції з допінг-пробами учасників зимових Олімпійських ігор 2014 року в Сочі. Фрагменти рукописного щоденника публікує The New York Times.
13 січня 2014 року, згідно із записами Родченкова, був остаточно готовий рецепт коктейлю з трьох анаболічних стероїдів і вермуту, який його творці називали "Дюшес". Учений зізнався, що сам спробував напій, перш ніж його стали вносити в раціон олімпійців.
Протягом усіх днів, які залишилися до Олімпіади, хіміки, фармацевти і спортивні посадовці розробляли план підміни проб у сочинській лабораторії.
29 січня 2014 року Родченков написав емоційне повідомлення в щоденнику. Двох російських біатлоністів усунули від Ігор за вживання заборонених препаратів, а план транспортування з Москви кількох сотень ємностей із сечею, яку спортсмени збирали протягом кількох місяців для підміни допінг-проб, був на межі зриву.
"Немає жодного чіткого розуміння плану, це просто жах. Мутко (у 2014 році – міністр спорту Росії Віталій Мутко. – "ГОРДОН") дуже хвилюється через біатлон, усе виходить із-під контролю, цілковитий хаос", – писав глава лабораторії.
1 лютого 2014 року зразки чистої сечі було доправлено в Сочі, однак їх не було відсортовано ні за прізвищами атлетів, ні за видами спорту, що знову довело Родченкова до розпачу.
3 лютого, за чотири дні до початку Олімпіади, Родченков зустрівся з Мутком. Було визначено остаточний перелік спортсменів, чиї аналізи підлягали підміні. Міністр, судячи із записів ученого, розпорядився відкрити в Сочі після Олімпіади таємнний центр з експериментів у сфері спортивної фармакології.
Родченков, який зараз живе у США, у травні 2016 року зізнався в підміні результатів аналізів, які було взято в російських спортсменів під час зимових Олімпійських ігор у Сочі 2014 року. Щодня проби атлетів викрадали з олімпійської допінг-станції і замінювали чистими пробами.
Басманний суд Москви 21 вересня 2017 року заочно заарештував Родченкова у справі про зловживання посадовими повноваженнями. Його оголосили в міжнародний розшук.
За даними The New York Times, МОК визнав щоденник Родченкова автентичним. Слідів підміни записів і дат не виявлено.
У жовтні 2017 року МОК повідомив, що всі 254 проби сечі, узяті в російських спортсменів під час Олімпійських ігор 2014 року в Сочі, було перевірено ще раз. Комісія на чолі з Денісом Освальдом уже анулювала результати 19 росіян. Загалом Росія втратила 11 нагород і посідає третє місце в медальному заліку (на момент завершення Олімпіади в Сочі РФ була першою).
Через допінговий скандал участь російських спортсменів у зимовій Олімпіаді 2018 року залишається під питанням. МОК оголосить своє рішення 5 грудня.