Коломойський робить усе, щоб відкласти або скасувати енергореформу – ЗМІ

Справжній намір Коломойського – торпедувати всю реформу ліберальної ринкової моделі, вважає автор
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Оглядач британського економічного порталу Talk Finance Гелен Раш зазначає, що український бізнесмен Ігор Коломойський лобіює скасування впровадження нового ринку електроенергії у країні під прикриттям "незначних виправлень".

Український бізнесмен Ігор Коломойський не обмежується спробою повернути під свій контроль "ПриватБанк", він також зацікавлений у зупинці реформи енергетичного сектору України, бо вона не вигідна його підприємствам, пише у статті для британського економічного порталу Talk Finance оглядач Гелен Раш.

"Будучи власником найбільшого заводу з виробництва чорних сплавів у Європі, він зацікавлений у контролі ринку електроенергії. Заводи феросплавів споживають величезну кількість електроенергії. Ігоря Коломойського цікавлять найнижчі ціни для його заводів. Це суперечить лібералізації енергетичного ринку, запланованій на 1 липня 2019 року. Лібералізація має вирішальне значення для міжнародних зобов'язань України, оскільки вона є одним з положень Третього енергетичного пакета", – переконана автор.

Вона зазначила, що модель ліберального ринку, яку заплановано в Україні, не припускає жодних винятків із правил ціноутворення, тому Коломойський робить усе, щоб відкласти або скасувати реалізацію Європейського третього енергетичного пакета.

"Він скерував своїх людей лобіювати скасування ухвалення реформи. Із пропрезидентською більшістю у майбутньому парламенті він зміг би легко собі це дозволити. Ігор Коломойський був досить розумним, щоб перехитрити представників ЄС та інших відповідальних міжнародних організацій. Відтермінування буде під маскою необхідності "незначних виправлень" і "невеликих доопрацювань". Справжній намір Коломойського – торпедувати всю реформу ліберальної ринкової моделі – залишається прихованим", – підкреслює Раш.

Повернення до практики державного регулювання енергетики розв'яже Коломойському руки для реалізації його далекосяжних ділових інтересів, вважає вона.

"Вибірково встановивши нижчі ціни для енергоємних компаній, він матиме інструмент для корпоративного шантажу й вимагання. Наразі його команда заявила, що має намір здобути контроль над незалежним регулятором енергетики – НКРЕКП (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. – "ГОРДОН"). Для цього заплановано оголошену зміну керівництва Антимонопольного комітету (АМКУ). За законом необхідний дозвіл АМКУ для проведення масштабної реконфігурації енергетичного та промислового ринків", – пояснила журналістка.

Вона вважає, що такий розвиток подій призведе до скорочення співпраці з фінансовими і політичними партнерами України.

"Європейський союз, Сполучені Штати, МВФ, Світовий банк і Європейський банк реконструкції і розвитку перервуть зв'язок із країною. Оскільки зовнішній борг буде неможливо обслуговувати, це призведе до дефолту і девальвації гривні. МВФ точно утримається від надання нової допомоги Україні. Панування Ігоря Коломойського в політиці та економіці буде неприйнятним для міжнародної влади. Без нових кредитів від МВФ Україна не отримає подальших кредитів від СБ та ЄС. Що стосується ЄС, то це створить нові проблеми. Із відчаю по нові кредити керівництво країни може бути змушене звернутися до Російської Федерації. Але цього не буде без додаткових умов. Відбудеться полярна зміна у зовнішній політиці України. Зусилля щодо європейської інтеграції будуть марними. Це може призвести до глибоких наслідків у ЄС загалом", – попередила авторка.

Раш упевнена, що запуск енергетичного ринку може стати реальним маркером збереження європейського курсу України та зрілості нового уряду.

Із 1 січня в Україні почав діяти роздрібний ринок електричної енергії. Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на 1 липня. Вона передбачає імплементацію норм Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передання електроенергії.

13 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман підтвердив, що ринок планують запустити вчасно, і додав, що новації не мають призводити до підвищення цін на електроенергію для населення.

У команді президента України Володимира Зеленського виступили за перенесення запуску нового ринку електроенергії. Видання "Дело" написало, що відтермінування запуску ринку вигідне бізнесмену Ігореві Коломойському і його феросплавним заводам.