Компенсації Ірану сім'ям загиблих у катастрофі літака МАУ перевищать $80 тис. за людину – Пристайко
Суму компенсації $80 тис. передбачено законодавством Ірану, однак у справі про катастрофу українського Boeing виплати можуть бути більшими, заявив глава МЗС України Вадим Пристайко.
Суму відшкодувань, які отримають родичі загиблих пасажирів і членів екіпажу збитого в Ірані рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України," ще обговорюють, але компенсація перевищить $80 тис. на людину, які озвучувала раніше іранська сторона. Про це 15 лютого сказав журналістам у Мюнхені міністр закордонних справ України Вадим Пристайко, повідомила "Європейська правда".
Міністр пояснив, що $80 тис. – це стандартна виплата, передбачена законодавством Ірану.
За його словами, в Тегерані погоджуються, що компенсація має бути більшою.
"Ми детально обговорили це з міністром закордонних справ Ірану [Джавадом Заріфом]. Це насправді зовсім інші механізми і зовсім інші суми, починаючи від виплат, які забезпечуються страховими компаніями, також виплат, які забезпечують наші авіалінії. МАУ вже вийшли на контакт із родичами загиблих, не тільки українців", – розповів Пристайко.
Він назвав юридичну процедуру визначення і виплат компенсацій дуже складною.
Пасажирський літак Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України", що прямував рейсом PS752 Тегеран – Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.
Спочатку влада Ірану наполягала на технічній несправності або нещасному випадку як головних причинах аварії, однак 11 січня Генштаб збройних сил Ірану визнав, що літак МАУ збили іранські військові. У відомстві стверджували, що катастрофа сталася невдовзі після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції і "за формою і висотою польоту був схожий на ворожий об'єкт".
20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".
Президент України Володимир Зеленський 2 лютого розповів, що після аварії літака іранська сторона запропонувала $80 тис. сім'ї кожного загиблого, але Київ на це не погодився. "Хоча, звичайно, не вимірюється людське життя жодними грошима, але ми будемо тиснути, щоб виплати були більшими",– сказав він.
7 лютого стало відомо, що канадський адвокат подав у Вищий суд Онтаріо в Торонто позов проти влади Ірану від імені родича одного із загиблих пасажирів. У позовній заяві йдеться, що катастрофа літака МАУ була "навмисним терористичним актом". Сума необхідної компенсації – $1,1 млрд.
Заріф заявив, що таких грошей не платитимуть, оскільки для цього немає підстав.