Корольчук повідомив, що НАБУ провело обшуки в помешканні голови Нацкомісії з енергетики Кривенко
На початку червня голову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, Оксану Кривенко викликали до Адміністрації Президента, де "дуже наполегливо" рекомендували не запроваджувати ринок електроенергії, повідомив член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) провело обшуки у квартирі голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), Оксани Кривенко та колишнього члена комісії Володимира Євдокимова, повідомив 20 червня у Facebook член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Він зазначив, що обшуки проводять у межах розслідування справи "Роттердам плюс", а мотивом можуть бути розбіжності між командою президента Володимира Зеленського та НКРЕКП у питанні запуску ринку електроенергії.
"Навколо президента Зеленського сформувалася група, яка прямо зацікавлена в тому, щоб ринок електроенергії в Україні не запрацював ніколи. І однією з найважливіших перешкод, які заважають зупинити ринок, є аргументи НКРЕКП. Адже саме регулятор займається розробкою вторинного законодавства для реалізації ринку з 1 липня 2019 року, – написав Корольчук. – На початку червня голову комісії Оксану Кривенко викликали в Адміністрацію Президента. Під час бесіди голові незалежного регулятора (!) дуже наполегливо рекомендували не запроваджувати ринок електроенергії. Зважаючи на те, що фахової і предметної дискусії не відбулося, то голову комісії поставили перед просто фактом – треба згортати ринок електроенергії. Але Кривенко позиції не змінила, бо вважає її абсолютно обґрунтованою... Тому не дивно, що рано чи пізно, але в боротьбі проти ринку мала з'явитися важка артилерія противників ринку електроенергії".
Експерт вважає, що для тиску на Кривенко використовують главу НАБУ Артема Ситника, оскільки йому необхідно "терміново відновити власне публічне реноме".
"Ситника постійно переслідують гучні скандали. З одного боку, він намагається реабілітуватися в очах громадськості, а з іншого – сподобатися новій владі. Адже "кам'яної стіни" у вигляді [експосла США в Україні] Марі Йованович за плечима "головного антикорупціонера" вже немає. Схоже, навпаки, американці зацікавлені в тому, щоб притягти його до відповідальності. І шансів втратити посаду в Ситника сьогодні набагато більше, ніж іще декілька місяців тому. Тому голова НАБУ вирішив "позагравати" з [бізнесменом Ігорем] Коломойським, демонструючи, що може бути корисним. Адже саме Коломойський є відкритим і прямим противником реформи ринку електроенергії. І в нього можуть бути на те причини – феросплавний бізнес потребує багато дешевої електроенергії. А в умовах ринку на таке він навряд чи зможе розраховувати", – переконаний Корольчук.
Із 1 січня в Україні почав діяти роздрібний ринок електричної енергії. Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на липень 2019-го. Перехід передбачено законом "Про ринок електроенергії", ухваленим у 2017 році. Він передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку і норми Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямами розподілу й передавання електроенергії.
У команді президента України Володимира Зеленського виступили за перенесення запуску нового ринку електроенергії. Видання "Дело" написало, що відтермінування запуску ринку вигідне бізнесменові Ігорю Коломойському і його феросплавним заводам.