КСУ визнав конституційним законопроєкт про законодавчу ініціативу народу
У Конституційному Суді зазначили, що народ не може бути визначено як суб'єкт законодавчої ініціативи без установлення в Конституції кількості громадян, які мають право голосу, для її здійснення.
Конституційний Суд України визнав, що законопроєкт №1015 про внесення змін до ст. 93 Конституції України (щодо законодавчої ініціативи народу) відповідає вимогам ст. 157 та 158 Конституції України. Про це 14 листопада повідомила пресслужба суду.
У КСУ зазначили, що запропоновані законопроєктом зміни за певних умов можуть призвести до обмеження прав та свобод людини і громадянина.
"Конституційний Суд України як застереження констатує, що запропоноване законопроєктом положення "право законодавчої ініціативи у Верховній Раді належить народу" потребує конкретизації, виходячи з того, що в Конституції України поняття "народ" застосовано у значенні "український народ – громадяни України всіх національностей", – ідеться в повідомленні.
У суді підкреслили, що, відповідно до ч. 2 ст. 5 Конституції України, народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні, тому його не може бути визначено як суб'єкт законодавчої ініціативи без установлення в Конституції кількості громадян України, які мають право голосу, для здійснення законодавчої ініціативи.
Законопроєкт, який доповнює перелік суб'єктів законодавчої ініціативи народом, президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту 29 серпня.
Ст. 93 Конституції передбачає, що право подавати законопроєкти до Верховної Ради належить президенту, народним депутатам та Кабінету Міністрів.
Законопроєкт про внесення змін до Основного закону має набрати 226 голосів, потім – дістати позитивний висновок Конституційного Суду. Тільки тоді відбувається його остаточне затвердження, для якого потрібно 300 голосів народних депутатів.
3 вересня законопроєкт передали у КСУ.
Перший віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявляв, що парламентська фракція "Слуга народу" загалом підготувала 465 поправок до Конституції.