Кучеренко: Герус зі схемою "Золотий ключик" грабує всі державні енергопідприємства
Дії на ринку електроенергії свідчать про наявність організованої злочинної групи у владі, яка курирує енергетичну галузь, заявив народний депутат від "Батьківщини" Олексій Кучеренко і звинуватив в організації цієї схеми свого колегу по парламенту із фракції "Слуга народу" Андрія Геруса.
Народний депутат від "Батьківщини", член комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко звинуватив нардепа від "Слуги народу" і голову цього ж комітету Андрія Геруса в тому, що той за допомогою наближеного до влади оточення організував злочинну схему "Золотий ключик", яка створила дефіцит у розмірі 50 млрд грн на ринку електроенергії і грабує державні енергопідприємства. Про це Кучеренко написав 13 червня на своїй сторінці у Facebook.
"У період роботи зв'язки Ковалів – Герус – Коваленко (Юлія Ковалів була членкинею Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, зараз вона – заступниця глави Офісу президента; Дмитро Коваленко залишається членом НКРЕКП. – "ГОРДОН") умови роботи ринку електроенергії були приведені до такого стану, що на ринку на добу наперед 21% продають компанії, в яких нема свого ресурсу, які його не імпортують і не виробляють. Тобто вони його купили в якогось державного виробника (бо приватний не дурний) дешево і продали на біржі з наваром", – заявив Кучеренко.
За його словами, до таких трейдерів належать компанія "НЕК" Олександра Притики, компанія "Юнайтед Енерджі" "одного олігарха" (у ЗМІ її пов'язують з Ігорем Коломойським) і "Енерджикс", яка перепродувала електроенергію від КП "Київтеплоенерго" "Укрзалізниці".
"Назвіть мені ще одну країну, де половину електроенергії, з тої що потрапляє на біржу, державні виробники продають спочатку прокладкам, а не йдуть самі на біржу, щоб продати її? Хто ці трейдери – це здебільшого друзі Геруса, які переслідують його усю його кар’єру на чолі комітету", – написав депутат.
Він зазначив, що такі дії свідчать про наявність організованої злочинної групи у владі, яка курирує енергетичну галузь.
"Це 100% корупція. А хто виконавець усього цього схематозу через створення такої моделі грабунку держпідприємств? Це – НКРЕКП в особі Коваленка. Ідеолог – Герус. Покровитель із Офісу президента – Ковалів", – додав Кучеренко.
Він повідомив, що державні підприємства "Енергоатом", "Укренерго", "Укргідроенерго", "Гарантований покупець" і "Центренерго" розкрадають.
"Мені моторошно називати цифру дефіциту енергетики, але це 50 млрд грн. Це майже увесь перший транш МВФ. Шахтарі, про працю і внесок у ВВП яких ні одного доброго слова ніколи не сказав Герус, бастують із масштабом, який я пам’ятаю лише в 90-х роках", – підкреслив політик.
Нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко 27 травня повідомив, що його колеги-депутати надали йому інформацію про наявність багатомільйонних корупційних схем в електроенергетиці.
"Серед організаторів схеми називалися відомі прізвища: голова парламентського комітету з енергетики Андрій Герус, член НКРЕКП Дмитро Коваленко і власник трейдингової компанії "НЕК" Олександр Притика", – перерахував він.
Кучеренко повідомляв, що ДП "Оператор ринку" щомісяця інформував НКРЕКП, АМКУ, СБУ про ознаки зловживань на енергоринку.
Улітку 2019 року в держкомпанії "Центренерго" призначили новий менеджмент, який пов'язують із групою "Приват" Ігоря Коломойського, писала "Економічна правда". Державне "Центренерго" почало постачати за заниженими цінами електроенергію на підприємства групи "Приват" – Нікопольський і Запорізький заводи феросплавів, "Дніпроазот", а також трейдеру "Юнайтед Енерджі".
У серпні минулого року портал enkorr повідомляв, що компанія "Центренерго" підписала договір на постачання вугілля з Росії на 400 млн грн із ТОВ "Нефть Форс", засновник і директор якої має безпосередній стосунок до діяльності групи "Приват". Структури, близькі до бізнесмена, відвантажували на "Центренерго" вугілля по 3165 грн за тонну, що вдвічі більше від ринкової на той момент ціни – 1741 грн за тонну.
За підсумками 2019 року збитки держкомпанії становили 2,5 млрд грн, хоча 2018 рік вона закінчила з 1,4 млрд грн прибутку.
Президент України Володимир Зеленський 20 травня заявив, що "Центренерго" готується до приватизації. "Багато говорять про "Центренерго". Воно буде готуватися теж до приватизації. Фонд держмайна цим займається. У них є чіткий план", – сказав глава держави.