Лавров в ООН: Перший базовий принцип миротворчості: "блакитні каски" може бути розгорнуто тільки за згодою сторін конфлікту
Урегулювання будь-яких конфліктів необхідно здійснювати насамперед політичними методами з опорою на національний діалог, заявив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
Російська ініціатива щодо місії ООН на сході України передбачає охорону членів спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ, заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров на засіданні Ради Безпеки щодо реформування миротворчості ООН. Про це повідомляє прес-служба російського зовнішньополітичного відомства.
"Є перспективи й у взаємодії між ООН та ОБСЄ. Таку можливість передбачає російська ініціатива заснувати місію ООН з охорони СММ ОБСЄ на південному сході України з метою сприяння суворому і всеосяжному виконанню Мінських домовленостей щодо врегулювання внутрішньоукраїнської кризи. Як відомо, ці домовленості було схвалено одноголосно в резолюції Ради Безпеки ООН. Ухилятися від її виконання недобре", – заявив Лавров.
Він нагадав, що базовим принципом миротворчої місії ООН залишається згода обох сторін конфлікту.
"Принципова позиція Росії полягає в тому, що врегулювання будь-яких конфліктів необхідно здійснювати насамперед політичними методами з опорою на національний діалог. Сприяння створенню необхідних для цього умов має бути взято за основу операцій із підтримання миру. Повною мірою зберігає свою актуальність перший базовий принцип ООНівської миротворчості: "блакитні каски" може бути розгорнуто тільки за згодою сторін конфлікту", – підкреслив Лавров.
5 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що наявність миротворців ООН пішла б на користь урегулюванню конфлікту на сході України. Він висловився за те, щоб миротворчі війська розміщувалися на лінії зіткнення сторін і "ні на жодних інших територіях".
Представник Києва у тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко відкинула цю ідею, пояснивши, що лінія зіткнення не є українським кордоном, тому там не може бути миротворчих сил.
Того ж дня Росія подала відповідний проект резолюції на розгляд Ради Безпеки ООН.
11 вересня в розмові з канцлером Німеччини Ангелою Меркель Путін погодився, що озброєна місія ООН може перебувати в районі конфлікту на Донбасі не тільки на лінії зіткнення. На його думку, вона має охороняти спеціальну моніторингову місію ОБСЄ.
У Держдепартаменті США заявили, що мандат миротворців ООН має поширюватися на всю окуповану територію Донбасу аж до кордону з РФ.
Сьогодні під час виступу на засіданні Генеральної Асамблеї ООН президент України Петро Порошенко заявив, що бачення Росії щодо миротворчої місії ООН на Донбасі може призвести до легалізації проросійських бойовиків і замороження конфлікту.