Лубківський: Україні необхідно максимально ефективно використати те, що у 2020 році головувати в ЄС буде Хорватія G

Лубківський: Хорватія, як і Україна, свого часу теж стала жертвою агресії
Фото: Markian Lubkivskyi / Facebook

Україні потрібно чітко озвучити хорватським партнерам свої євроінтеграційні плани до того, як Хорватія почне головувати в ЄС, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" ексрадник голови СБУ, дипломат Маркіян Лубківський.

Україні необхідно максимально ефективно використати те, що на початку 2020 року головувати в Європейському союзі буде Хорватія, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" ексрадник голови СБУ, дипломат Маркіян Лубківський.

"Хорватія головуватиме в ЄС у першій половині 2020 року. Вона відносно новий член Євросоюзу. Однак країна, яка стає главою, дістає певні переваги, наприклад, може формувати порядок денний. Тому для України дуже важливо мати контакт із країною-головою. Зокрема, щоб розвя′зувати важливі аспекти євроінтеграції України. Це нормальна практика. Ротація країн-голів відбувається і в ООН, і в ОБСЄ. Я як колишній посол України в Хорватії хочу підкреслити, що це дуже дружня нам країна. Їхнє позитивне ставлення до України зумовлене низкою історичних моментів. Хорватія, як і Україна, свого часу теж стала жертвою агресії. Там проживає велика наша діаспора. До речі, вона – найстаріша у світі. Також із хорватами нас об'єднує безліч політичних, економічних і гуманітарних інтересів. Це потрібно використовувати", – підкреслив Лубківський.

Він зазначив, що Хорватія – дружня Україні країна.

"Наразі хорватський уряд очолює справжній друг України Андрей Пленкович. А нинішня президентка Колінда Грабар-Кітарович, коли очолювала МЗС Хорватії, виявляла великий інтерес до України. Тому її теж варто задіяти, щоб дістати підтримку. Тобто я бачу, що Хорватія готова до такого діалогу. Тому вже зараз дипломати двох країн мають проводити консультації й обговорити всі питання. І вже тоді буде зрозуміло, як Хорватія може нас підтримати. Але ініціатива, звісно, має йти від України. Нам потрібно чітко озвучити хорватським партнерам свої євроінтеграційні плани та пріоритети", – сказав дипломат.

Він розраховує, що МЗС України та Офіс президента підтримають його ініціативу.

"Учора на нараді парламентського комітету з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва та комітету з питань інтеграції України з Європейським союзом я на цьому акцентував увагу. І, як мені здалося, цю пропозицію позитивно сприйняли голови комітетів Богдан Яременко та Іванна Климпуш-Цинцадзе, а також віцепрем'єр-міністр Дмитро Кулеба. Я переконаний, що і МЗС України та Офіс президента відгукнуться на цю пропозицію. Можливо, може видатися, що все це дещо передчасно. Але насправді діяти треба зараз, поки Хорватія ще не почала головувати", – резюмував Лубківський.

Країну – голову ЄС обирають за принципом ротації. Прем'єр-міністр держави-голови на шість місяців стає головою Ради Європейського союзу. Наразі ЄС очолює Фінляндія.

16 вересня 2014 року Верховна Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. 11 червня 2017 року набув чинності безвізовий режим між Україною та Євросоюзом.