Максим Мартинюк: "Укрспирт" потрібно продати, навіть за ціною брухту
Офіс президента Володимира Зеленського анонсував внесення закону про демонополізацію спиртової галузі з 1 січня 2020 року, і якщо це станеться, "Укрспирт" буде абсолютно нецікавим покупцям, вважає екскерівник Міністерства агрополітики Максим Мартинюк.
Державну компанію "Укрспирт", яка є монополістом у виробництві спирту, треба продати, навіть якщо ціна продажу буде на рівні ціни брухту, вважає колишній в.о. міністра агрополітики та продовольства Максим Мартинюк. Про це він написав 24 жовтня у колонці для видання "НВ Бізнес".
Призначений 23 жовтня виконувачем обов'язків директора "Укрспирту" Сергій Блескун заявляв, що під час приватизації "Укрспирту" за нього можна виручити 6–7 млрд грн, писало агентство "Укрінформ".
Мартинюк вважає цю оцінку завищеною.
"Залишилося знайти диво-інвестора, який заплатить 6–7 млрд грн за підприємство з вартістю активів 0,86 млрд (у тому числі основних засобів на 0,13 млрд) та EBITDA (показник прибутку компанії до виплати відсотків, податків і амортизації. – "ГОРДОН") приблизно 0,04 млрд грн", – зазначив він.
Ексглава міністерства вказав, що Офіс президента Володимира Зеленського анонсував внесення закону про демонополізацію спиртової галузі вже з 1 січня 2020 року. Якщо це відбудеться, "Укрспирт" буде абсолютно нецікавим покупцям, вважає Мартинюк, а саме – виробникам горілки, яким набагато вигідніше буде одержати ліцензію та побудувати сучасні спиртові заводи із глибоким переробленням сировини та сучасним обладнанням, і водночас саме там, де це вигідно горілчаникам із погляду логістики й сировинної бази.
Ще одним аргументом проти участі у приватизації "Укрспирту" виробників горілки Мартинюк назвав те, що цей процес може затягнутися на невизначений час, і якщо приватизація відбудеться, то її точно супроводжуватимуть судові розгляди.
На думку Мартинюка, єдиний спосіб продати морально й фізичні застарілі заводи "Укрспирту" – продавати їх разом із квазімонополією на виробництво етилового спирту на певний термін, протягом якого покупці інвестуватимуть у модернізацію заводів. Лише в такому разі інвестиції нових власників спиртових заводів окупляться, але держава має гарантувати, що нових ліцензій на виробництво спирту дійсно не видаватимуть протягом певного часу. Проте навіть із такою системою продажу "Укрспирту" за нього не можна буде виручити 6–7 млрд грн, переконаний автор.
Якщо виробництво спирту в Україні буде демонополізовано, то всього за рік вартість "Укрспирту" впаде до рівня ліквідаційної – ціни брухту та промислових майданчиків, зазначив він.
"Особисто я вважаю "Укрспирт" безнадійним і абсолютним злом. Це токсичний для держави актив, якого треба позбутися", – зробив висновок Максим Мартинюк.
Попередній в.о. директора "Укрспирту" Юрій Лучечко заявляв, що обладнання компанії зношене на 75% і протягом п'яти років у модернізацію підприємства потрібно вкласти приблизно 1,5 млрд грн.
Держпідприємство "Укрспирт" – найбільший виробник спирту в Україні. Роботу компанії забезпечує 41 виробничий майданчик. За підсумками 2018 року чистий прибуток "Укрспирту" становив 22 млн грн.