Маляр: В оприлюднених ГПУ аудіо немає переконливої інформації щодо злочинів, у вчиненні яких підозрюють Саакашвілі та його оточення
Можливо, у Генпрокуратури України є інші, крім опублікованих, беззаперечні докази вини лідера партії "Рух нових сил" Михайла Саакашвілі, які не можуть оприлюднити з міркувань таємниці слідства, заявила юрист Ганна Маляр.
Аудіозаписи розмов нібито лідера партії "Рух нових сил" Михайла Саакашвілі, людини з його оточення Северіона Дангадзе, а також українського бізнесмена Сергія Курченка, який утік до Росії, і його довіреної особи не містять переконливої інформації про злочини, які їм інкримінує українське слідство. Про це у блозі на "Українській правді" заявила юрист, експерт-кримінолог Ганна Маляр.
Вона зазначила, що генпрокурор Юрій Луценко на брифінгу 5 грудня заявляв про співпрацю Саакашвілі з організованим злочинним угрупованням екс-президента України Віктора Януковича і Курченка.
"Відповідно до Кримінального кодексу, злочинна організація – це стійке ієрархічне об'єднання п'яти і більше осіб. Тобто, у злочинній організації Януковича–Курченка має бути ще як мінімум три учасники. Хто вони? Адже найбільший інтерес у цій справі становить не сприяння Саакашвілі, а злочинна діяльність самої організації. Невже Генпрокуратура зібрала докази того, що Янукович вчиняв злочини у складі злочинної організації, та викрила всіх її учасників?" – написала Маляр.
За її словами, у такому разі це "сенсація".
"У такому разі ми можемо розраховувати на результативні розслідування не лише цих жалюгідних та нерішучих намірів повалити нинішню владу, а й тих багатьох злочинів режиму Януковича, за які ми розплачуємося дуже дорогою ціною", – заявила юрист.
Експерт також зазначила, що Генпрокуратура заявляла про отримані докази про два правопорушення: фінансування масових акцій протесту і змову з метою захоплення державної влади в Україні.
"Варто зазначити, що вітчизняне законодавство не забороняє допомагати фінансово учасникам мирних зібрань", – заявила Маляр.
Юрист додала, що з аудіозаписів "украй складно виявити" ознаки змови з метою захоплення влади.
"Голос, схожий на голос Дангадзе, навпаки переконує співрозмовника у небезпечності захоплення будівлі Верховної Ради. З телефонної розмови зрозуміло, що Саакашвілі ще взагалі про це нічого не знає, і його представник не наважиться йому про це повідомити, тому пропонує "довіреній особі Курченка" інші кандидатури на силовий захід у будівлю ВРУ", – зазначила Маляр.
За її словами, для кваліфікації дій як змови про захоплення державної влади необхідна наявність не лише загальної волі кількох осіб діяти разом, але і погодження окремих дій.
"Це може бути розроблення плану, визначення строків і способів захоплення влади тощо. Жодної спільної дії, крім передачі грошей, співрозмовниками продемонстрованого аудіозапису не було погоджено. Більше того, з розмови випливає відсутність плану дій із захоплення влади. Голос нібито Дангадзе зазначає, що події будуть розвиватися "по ситуації, і наперед сценарію він надати не може". А його співрозмовник – "довірена особа Курченка" – взагалі бідкається щодо відсутності глобального плану", – написала юрист.
Вона додала, що в разі змови про повалення влади злочинці повинні домовитися про спільні дії, які реально можуть призвести до повалення влади.
"Натомість обговорюваний у телефонній розмові спосіб силового захоплення будівлі ВРУ, навіть у разі його реалізації, навряд чи призвів би до захоплення влади. Бо будівля – це ще не влада. Парламент може засідати і в іншій будівлі", – заявила експерт-кримінолог.
Тому, за її словами, за фактом розмови можна висувати підозри тільки в підготовці до захоплення адміністративної будівлі.
"Далі довірена особа Курченка нібито від імені Курченка запитує у співрозмовника, чи зможуть вони в разі приходу до влади закрити його кримінальні провадження, "відбити" Одеський НПЗ, медіа-холдинг, футбольний клуб. Начебто за такої умови Курченко готовий фінансувати захоплення влади. Але голос, схожий на голос Дангадзе, ніяких обіцянок у відповідь на це не дав. Тобто, вкотре протягом розмови домовленості не відбулися. Проте ця інформація стане тепер у нагоді політикам, які потребують грошової підтримки. Умови фінансування від Курченка наразі відомі", – зазначила Маляр.
Вона також заявила, що в розмові людей із голосами, схожими на Курченка і Саакашвілі, начебто Курченко озвучив свої умови співпраці.
"Але зі слів нібито Саакашвілі не можна зробити ніяких висновків – ні про співпрацю, ні про згоду. Ба більше, його відповіді тепер стануть хрестоматією того, як треба відповідати, щоб суд ніколи не встановив суті сказаного", – написала юрист.
Маляр додала, що інформація про $300 тис., які нібито витратили на прорив Саакашвілі 10 вересня через кордон в Україну, вимагає перевірки у разі, якщо гроші пішли на хабарі співробітникам Держприкордонслужби та іншим особам.
"А от оплата квитків, проживання, харчування людям, які хотіли підтримати Саакашвілі у його поверненні в Україну, законом не заборонена. Тож оприлюднені аудіозаписи навіть за умови законності прослуховування не містять переконливої інформації щодо злочинів, у вчиненні яких підозрюють Саакашвілі та його оточення. Можливо, прокуратура має інші беззаперечні докази вини, які вона не може оприлюднити з міркувань таємниці слідства", – заявила вона.
5 грудня Саакашвілі в Києві затримала Служба безпеки України. Йому висунули обвинувачення у сприянні учасникам злочинних організацій та укритті їхньої злочинної діяльності. Правоохоронці вивели політика на вулицю й посадили у службовий автомобіль, проте активісти влаштували бійку із силовиками і звільнили його.
Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що оточення Саакашвілі отримало з Росії приблизно $500 тис. на фінансування мітингів для повалення української влади. За його словами, метою акцій лідера "Руху нових сил" було припинення кримінального переслідування щодо бізнесмена-втікача Сергія Курченка і відновлення його контролю над активами в Україні. ГПУ також оприлюднила аудіозаписи телефонних розмов, які нібито підтверджують це.
Саакашвілі, який після звільнення виступив на мітингу біля Верховної Ради, запевнив, що не знайомий із Курченком, а записи ГПУ назвав фейком. Дії силовиків політик розцінив як "провокацію і викрадення".
Національна поліція і СБУ почали розшук колишнього президента Грузії.